Odpady biodegradowalne to odrębna kategoria odpadów, na którą warto zwrócić uwagę, gdyż w gospodarstwach domowych produkuje się ich całkiem sporo. Nie wszystko bowiem, co może się wydawać, że należy do tego rodzaju śmieci, rzeczywiście da się tam zaliczyć. Tym mianem określa się śmieci bio, czyli takie, które powstają z resztek jedzenia. Będą to też rośliny, np. uschnięty kwiat doniczkowy, ale bez ziemi czy cięty z wazonu. Są to odpady, które nadają się do kompostowania.
Jak powszechnie wiadomo, jest wiele rodzajów śmieci — w tym właśnie odpady bio. Co wrzucamy do brązowych kontenerów? Wbrew pozorom nie wszystko to, co by nam się wydawało. Tak więc wyrzucać się tutaj powinno:
Często niestety zdarza nam się, mniej lub bardziej świadomie, wyrzucać do poszczególnych koszy to, co nie powinno się tam znaleźć. Warto mieć nad tym kontrolę, bo to znacząco utrudnia proces recyclingu i odzyskiwania surowców. Co zaliczamy do odpadów biodegradowalnych, już wiadomo. Konieczna jest też świadomość, czego do takich kontenerów wrzucać nie wolno i tak wymienić tu trzeba:
Najważniejsze to korzystać z właściwych kontenerów na odpady. Przeznaczone do tego są brązowe kosze na śmieci. Tak samo w domu często korzystamy z worków w tym kolorze, przeznaczonych na śmieci biodegradowalne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie wolno ich wrzucać do kosza. Folia, nawet biodegradowalna, nie nadaje się do kompostowania, a resztki tworzyw sztucznych, które przedostaną się do masy bio, uniemożliwiają użycie odpadów do kompostowania. Lepiej więc albo wyrzucać bezpośrednio do kosza, albo wysypać do kosza, a folię wyrzucić oddzielnie. Lepszym wyjściem jest używanie toreb i opakowań papierowych, aby nie zanieczyścić bioodpadów. Ewentualnie używać można worków kompostowalnych, które mają specjalne oznaczenie. Jest to symbol rośliny.
Wiedza na temat tego, jak segregować odpady, jest jedną z podstawowych, którą powinien mieć każdy z nas. Pomaga ona bowiem dbać o środowisko naturalne. Jednym z rodzajów odpadów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są odpady biodegradowalne. Co wrzucamy do kontenerów, ma znaczenie, zwłaszcza jeśli potem mają one być użyte jako kompost. Może się też zdarzyć, że jeśli do kontenerów bio wyrzucane będą inne odpady, można narazić się na karę finansową. Informacje na ten temat przekazuje pracownik, który opróżnia kosze na śmieci i zauważy ich zawartość niezgodną z przeznaczeniem. Warto pamiętać o tym, że zamiast zbierać śmieci w pojemniku na bio, można także samodzielnie kompostować je w przydomowym kompostowniku. Wtedy także trzeba stosować się do zasad, które określają, jakie rzeczy mogą trafić do takiego kompostownika. W ten sposób nie tylko ograniczymy ilość wywożonych odpadów z naszego gospodarstwa, ale także zyskamy naturalny kompost, który możemy zużytkować w ogrodzie.
Zobacz też: Znaczki na opakowaniach, czyli jak czytać niektóre symbole z etykiet