Wszechobecny owad, który potrafi porządnie zirytować to oczywiście mucha. Wraz z nadejściem wiosny i lata można zauważyć większą ilość tychże w domach i mieszkaniach. Żywotność much jest dla wielu z nas owiana tajemnicą i uważana za niewyjaśnioną zagadkę. Dowiedz się, ile żyje mucha domowa i sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego bezkręgowca.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Muchy - pomimo tego, że nie mają zbyt pozytywnej renomy wśród ludzi - są jedną z ciekawszych grup owadów. Wiele osób o tym nie wie, ale oprócz tych utrudniających nam życie, istnieją także takie, które mogą być pożyteczne dla społeczeństwa. Larwy niektórych much są wykorzystywane w kryminologi -spożywają martwą tkankę człowieka, a niektóre z nich mogą być wykorzystywane do leczenia rozległych zakażonych ran urazowych. Owady te bardzo dobrze radzą sobie w świecie zdominowanym przez człowieka, a wyginięcie na ten czas na pewno im nie grozi. Mucha żyje bardzo krótko, a długość życia uzależniona jest od danego gatunku.
Mucha domowa to gatunek, który przystosował się najlepiej do życia z człowiekiem. Owady uwielbiają przebywać w pobliżu zwierząt np. w stajniach, ale równie chętnie wlatują do naszych mieszkań i domów. Wysoka temperatura wcale ich nie odstrasza, a wręcz przeciwnie - sprzyja im. Mimo to zimą również nie pozbędziemy się ich z mieszkań, jednak na pewno będzie ich o wiele mniej. Gatunek muchy domowej wykazuje bardzo silną wolę przetrwania - owady rozmnażają się w ekspresowym tempie, a żyją zazwyczaj przez około 30 dni. To bardzo krótko, jednak przez miesiąc samica potrafi złożyć jaja nawet 6 razy, a w każdej partii znajduje się ich ok. 150.
Oprócz much domowych dość często narzekamy na tzw. muszki owocówki, które uwielbiają pojawiać się przy jedzeniu wystawionym na wierzchu w kuchni. Muszka owocówka żyje jeszcze krócej niż mucha domowa, bo jedynie 2 tygodnie. Niestety, ale przez 14 dni potrafią one dać nam porządnie w kość, a rozwiązaniem na zmniejszenie ich ilości jest m.in. chowanie żywności do lodówki. Co ciekawe jedna muszka owocówka potrafi za jednym razem znieść ponad 500 jaj, więc ich całkowite usunięcie z domu może okazać się nie lada wyzwaniem.
Może Cię zainteresować:
Jeśli masz na swoim balkonie kwiaty, miej się na baczności. Złośliwi sąsiedzi mogą zgłosić cię na policję
W tych godzinach zapłacisz mniej za prąd. Pamiętaj o tym, a twoje rachunki będą mniejsze
Tak sprawdzisz, kto kradnie twoje Wi-Fi. Wystarczy zainstalować na komputerze jedną rzecz