Papież powie ci, jak korzystać ze sztucznej inteligencji. Watykan wydał specjalny podręcznik

Sztuczna inteligencja to obszar, który bardzo szybko się rozwija. W związku z tym u niektórych osób mogły pojawić się pytania dotyczące etyczności tych rozwiązań. Odpowiedzieć na nie postanowił sam Watykan, który przygotował poradnik etyki dotyczący AI. Jakie zagadnienia zostały w nim uwzględnione?

Kwestie etyczne są dla Kościoła bardzo ważne, zwłaszcza gdy dotyczy to zjawisk nowych, związanych z rozwojem nauki i technologii. Opracowany przez Watykan podręcznik etyki jest skierowany przede wszystkim do firm i ma być dla nich drogowskazem podczas tworzenia tych technologii.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak powstał podręcznik etyki w obszarze sztucznej inteligenci? W tym celu utworzono nową instytucję

Omawiany podręcznik powstał we współpracy z Centrum Etyki Stosowanej Markkula Uniwersytetu Santa Clara, a założonym celem było ustalenie etycznych wytycznych dla firm technologicznych. W rezultacie utworzono także nową instytucję: Instytut Technologii, Etyki i Kultury (ITEC). Wydany ostatecznie podręcznik zatytułowano natomiast "Ethics in the Age of Disruptive Technologies: An Operational Roadmap", czyli "Etyka w dobie przełomowych technologii: plan operacyjny". Należy podkreślić, że poradnik nie ma na celu demonizowania sztucznej inteligencji.

Papież zawsze miał szeroką perspektywę na świat oraz ludzkość i wierzy, że technologia jest dobra. Ale kiedy ją rozwijamy, przychodzi czas na zadawanie bardziej dogłębnych pytań. Dyrektorzy ds. technologii z całej Doliny Krzemowej przychodzą do mnie od lat i mówią: "Musisz nam pomóc, na horyzoncie jest wiele rzeczy, a my nie jesteśmy gotowi". Chodziło o to, aby wykorzystać zdolność Watykanu do zgromadzenia kadry kierowniczej z całego świata

- mówił w rozmowie z portalem Gizmodo ks. Brendan McGuire, proboszcz parafii św. Szymona w Los Altos i doradca ITEC.

Jakie zagadnienia porusza podręcznik Watykanu? Cele sztucznej inteligencji według Kościoła

Ze względu na skierowanie podręcznika do pracowników branży technologicznej, poruszone tematy to m.in. uczenie maszynowe, szyfrowanie czy śledzenie danych. Przedstawione wytyczne nie mają jednak stanowić ograniczeń czy nakazów, a raczej zachęcać do tego, aby firmy służyły wspólnemu dobru ludzkości i środowiska. Konkretne porady zostały podzielone na siedem obszarów, wśród których znajdziemy takie tematy jak "Poszanowanie godności i praw człowieka" ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących prywatności i poufności, a także "Promowanie przejrzystości i możliwości wytłumaczenia".

Celem jest wzmocnienie pozycji ludzi w firmie, gdzie ludzie wykonują swoją codzienną pracę, niezależnie od tego, czy jest to pisanie kodu lub podręcznika technicznego, czy też myślenie o kwestiach związanych z kulturą miejsca pracy. Staraliśmy się pisać językiem biznesu i inżynierów, aby to się rzeczywiście przydało i było podobne do tego, co pracownicy już znają

- wyjaśnia Gregg Skit, jedna z autorek podręcznika.

Więcej o: