Czerwona flaga zapewne wielu osobom kojarzy się z zagrożeniem. Skojarzenie to zazwyczaj jest prawidłowe, zwłaszcza na plaży. Kiedy czerwona flaga jest wywieszona nad morzem, oznacza to całkowity zakaz do wody. Pod żadnym pozorem nie należy go ignorować, gdyż w grę wchodzi to nasze bezpieczeństwo.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Czerwona flaga oznaczająca zakaz wstępu do morza zostanie wywieszona przez ratowników wtedy, gdy:
Warto w tym miejscu wspomnieć, że czerwona flaga to niejedyne oznaczenie, z jakim możemy spotkać się nad morzem. Biała flaga oznacza, że możemy bezpiecznie się kąpać. Brak wywieszonej flagi będzie natomiast oznaczać nieobecność ratownika na plaży i powinien być traktowany tak samo, jak czerwona flaga. Czasami możemy spotkać się również z błękitną flagą. Jest ona stosowana jako wyróżnienia dla najczystszych kąpielisk w Europie.
Kwestia oznaczeń wygląda nieco inaczej w przypadku kąpielisk i innych obiektów wodnych z nieckami basenowymi. Tutaj wykorzystuje się boje wyznaczające obszary z uwzględnieniem umiejętności pływackich użytkowników. Strefy dla osób nieumiejących pływać oznacza się bojami koloru czerwonego. Mają one nie więcej niż 120 cm głębokości. Dodatkowo wyznaczony powinien być pas bezpieczeństwa o szerokości 5 m, gdzie głębokość nie przekracza 130 cm. Strefy dla umiejących pływać są oznaczane bojami koloru żółtego, przy czym nie mogą one znajdować się w odległości większej niż 50 m od brzegu. Głębokość samej strefy natomiast nie może przekraczać 4 m. Osobno wyznaczane są również brodziki dla dzieci o głębokości do 40 cm. W tym przypadku wykorzystuje się boje koloru białego, a także siatkę sięgającą od dna do powierzchni wody.