Liczenie kozic górskich w Tatrach odbywa się dwa razy w roku: na początku lata oraz na przełomie października i listopada. W proces ten zaangażowana jest polska i słowacka strona. Choć ostateczny wynik jest podawany z uwzględnieniem podziału na Polskę i Słowację, należy mieć na uwadze, że podział ten jest sztuczny i raczej orientacyjny, gdyż wiele zwierząt przemieszcza się swobodnie między krajami i niemożliwe byłoby przypisanie ich do jednego miejsca.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku, tegoroczne liczenie kozic górskich odbyło się 20 czerwca i była to akcja trwająca jedne dzień. Po stronie polskiej Tatr odnotowano 261 kozic, w tym 18 koźląt. Po stronie słowackiej wynik był nieco bardziej imponujący i w sumie naliczono 555 kozic, w tym 45 młodych koźląt. Łącznie daje nam to zatem 816 kozic. Łączna liczba młodych osobników urodzonych wiosną tego roku to 63, co stanowi 7,7% całej populacji.
Jak zostało to już wspomniane, kozice górskie nie są raczej znane z pozostawania w jednym miejscu, co może wpływać na dokładność wyników. Co prawda dokładny błąd oszacowania nie jest znany, ale TPN zaznacza, że może on przekraczać 10%. Niemniej otrzymany wynik wciąż stanowi cenne źródło informacji.
W porównaniu do zeszłego roku niestety okazuje się, że populacja tatrzańskich kozic zmniejszyła się, i to dość znacząco. Poprzednie liczenie odbyło się 21 października 2022 i TPN informował wówczas o łącznym wyniku 1222 kozic żyjących w Tatrach. Jest to więc różnica aż o 406 osobników. W 2021 kozic było 1095, a w 2020 - 983.
Na populację kozic tatrzańskich wpływają oczywiście drapieżniki, takie jak ryś, przy czym zagrożenie to jest naturalne. Dużo gorszy wpływ na liczebność zwierząt mają zmiany środowiskowe i klimatyczne. Nie bez znaczenia jest również nadmierna turystyka. Warto podkreślić, że obecnie kozica tatrzańska jest objęta w Polsce ochroną gatunkową, a cały obszar jej występowania stanowi teren parku narodowego, czyli najwyższej formy ochrony. Jako podgatunek kozica tatrzańska została uznana za unikatowy w skali Europy, a ponadto wpisano ją na listę gatunków priorytetowych w ramach ekologicznej sieci Natura 2000.