Unia Europejska wprowadza zmiany we wszystkich smartfonach. To wiąże się z dodatkowym wydatkiem

Unijne wymogi dotyczą produkcji wielu dóbr, w tym elektroniki. Ostatnie rozporządzenie dotyczy budowy smartfonów, co oczywiście wpłynie bezpośrednio na producentów, ale też i na użytkowanie urządzeń. Wyjaśniamy, jakie zmiany nadchodzą, kiedy zaczną obowiązywać oraz jakie będą tego plusy i minusy.

Nowe przepisy dotyczące regulacji podczas produkcji smartfonów wynikają z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie baterii i zużytych baterii. Zgodnie z nim baterie w urządzeniach mają być wymienne. Rozwiązanie to jest dobrze znane użytkownikom starszych telefonów komórkowych, a niektóre modele stosują je też obecnie. Niebawem jednak do tego wymogu dostosować będą musieli się wszyscy producenci.

Zobacz wideo Niezwykłe, oryginalne, ale niepraktyczne. Te telefony miały nas zachwycić, ale okazały się klapą [TOPtech]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

UE chce wymiennych baterii w smartfonach. Podano termin wprowadzenia zmian

Zmiany zarządzone przez UE będą wprowadzone w życie od 2027, czyli za nieco ponad trzy lata. Urządzenia będą musiały wówczas posiadać przenośną baterię. Co to jednak oznacza?

Uznaje się, że bateria przenośna jest łatwa do usunięcia przez użytkownika końcowego, w przypadku gdy można ją wyjąć przy użyciu narzędzi dostępnych na rynku i bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi – chyba że są one dostarczane bezpłatnie wraz z produktem – lub narzędzi zastrzeżonych, energii cieplnej lub rozpuszczalników

- czytamy w rozporządzeniu.

Rozwiązanie takie wydaje się korzystne dla użytkowników, jednak warto rozważyć tu różne aspekty.

Wymienne baterie w smartfonach. Plusy i minusy rozwiązania

Główną zaletą wymiennych baterii jest oczywiście możliwość ich samodzielnego usunięcie i wymiany po zakupie nowej baterii. Może to być bardzo wygodne w przypadku awarii starej baterii lub wtedy, gdy zauważymy, że jej żywotność znacząco się zmniejszyła. Dodatkowo możemy nosić przy sobie zapasową baterię, której funkcję przy niewymienialnych akumulatorach może pełnić jedynie power bank. Przydatna bywa również możliwość ponownego uruchomienia urządzenia poprzez całkowite usunięcie baterii, gdyż może to rozwiązać niektóre problemy związane ze smartfonem.

Jeśli chodzi o wady wymiennych baterii, to tutaj w pierwsze kolejności należy wymienić większe koszty produkcji, a więc i wyższe ceny produktów. Niewymienne akumulatory mają zazwyczaj większą żywotność, a ponadto dają producentom więcej możliwości projektowych. Urządzenia takie zazwyczaj są dzięki temu cieńsze. Dodatkowo konstrukcja jest bardziej szczelna i odporna na wilgoć oraz inne uszkodzenia. Choć wymiana baterii w takich przypadkach wiąże się z koniecznością oddania urządzenia do serwisu, dla producentów jest to swojego rodzaju zabezpieczenie przed uszkodzeniami wynikającymi z nieprawidłowego użytkowania przez klientów (np. próbami włożenia nieprawidłowej baterii).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.