Kiedy wieża, która zbudowana została na przełomie XVI i XVII wieku była poddawana rewitalizacji, archeolodzy odkryli, że ukryta niej krypta jest znacznie głębsza, niż wcześniej przypuszczano. Udało im się również natrafić na ślady po rowie, który został wykopany w jej pobliżu. Ta wieża jest najstarszą oraz najwyższą budowlą piramidową w Polsce.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wieża, która ma kształt piramidy, została wykonana na polecenie arianina Pawła Orzechowskiego, a zlokalizowana jest w województwie lubelskim, we wsi Krynica. Jej zamysłem w XVI i XVII było pełnienie roli mauzoleum dla jego rodu. Wieża została odnowiona, jednak wcześniej przeprowadzono w niej prace archeologiczne, które okazały się mieć zaskakujące efekty. Doktor Konrad Grochecki, archeolog z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie w rozmowie z TVN24 powiedział o niej:
Jest najstarszą, a zarazem najwyższą budowlą piramidową w Polsce i jednym z nielicznych takich obiektów w Europie. Nazywana jest grobiskiem ariańskim bądź wieżą ariańską, bo wybudowano ją na polecenie arianina Pawła Orzechowskiego, podkomorzego chełmskiego i właściciela zamku w pobliskim Krupem
Po zakończeniu badań archeologicznych rozpocząć się mogły prace rewitalizacyjne. W trakcie badań naukowcom udało się odkryć, że krypta jest znacznie głębsza, niż pierwotnie zakładano. Znaleziono również ślady po wykopanym w pobliżu budowli rowie.
Doktor Grochecki przekazał, że dokonano trzech odwiertów na terenie zagruzowanej krypty. Jak się okazało, sięga ona w głąb, od dzisiejszego poziomu gruntu, nawet do 2,8 metra. Wcześniej był on przekonany, że będzie ona sięgać maksymalnie półtora metra. Według naukowych źródeł, w krypcie nie ma szczątków, ponieważ miały być wyrzucone w XVIII wieku. Doktor Grochecki ma jednak nadzieję, że uda się przeprowadzić badania, które tę tezę potwierdzą. Archeolodzy natrafili na płytę ceramiczną ozdobioną liściem akantu z przełomu XVI i XVII wieku, która znajdowała się na fundamencie mauzoleum. Jak dodaje:
Celem tego wykopu było sprawdzenie, czy grobowiec Orzechowskich nie jest posadowiony na jakichś starszych śladach osadniczych, czy też grobowych
Podczas prac udało się również znaleźć elementy ceramiki i krzemienne fragmenty z epoki brązu. Nie można zapominać również o rowie, który znajdował się w pobliżu. Obecnie jest on wiązany z okresem I wojny światowej.