Pensja pilota jest kusząca. A ile zarabia stewardessa? Wiemy, co zrobić, aby pracować na pokładzie

Wiele osób marzy o tym, by podjąć pracę na pokładzie samolotu. Pilot i stewardessa to zawody marzeń, dzięki którym można zwiedzić świat i poznać wiele kultur. Wiąże się to jednak z ogromną odpowiedzialnością za pasażerów. Czy zarobki są tego warte? Wiemy, ile zarabia pilot samolotu i stewardessa.

Praca na pokładzie samolotu nosi opinię prestiżowej. Będąc pilotem lub stewardessą, można zwiedzić spory kawałek świata i to właśnie ta możliwość zachęca młode osoby do podjęcia tych zawodów. Szczególnie interesująca jest jedna kwestia - ile zarabia stewardessa a ile pilot? Warto pamiętać, że tego typu praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością za drugiego człowieka i nieregularnym trybem pracy. Sprawdź, jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego lub stewardessą/stewardem i ile można zarobić.

Zobacz wideo Stewardesa Justyna Kłęk opowiada o tajnikach swojego zawodu

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile zarabia pilot samolotu? Sprawdź, jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc latać

Praca pilota samolotu pasażerskiego jest bardzo odpowiedzialna i dosyć trudna. Trzeba nie tylko wyrobić odpowiednie dokumenty i licencje, ale przede wszystkim spełniać wymogi na rozmowie o pracę. Kandydat powinien cechować się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Ponadto musi umieć szybko reagować w sytuacjach stresujących i znać języki obce, by bez problemu porozmawiać z innymi pracownikami branży lotniczej za granicą. Aby zostać pilotem, należy posiadać obowiązkowe licencje. Do tego należy ukończyć 250 godzin kursu teoretycznego i spędzić 200 godzin za sterami w powietrzu. To jednak nie wystarczy, by zostać kapitanem samolotu pasażerskiego i odbywać samodzielne loty. Należy wyrobić licencję. ATPL. Koszt wszystkich kursów jest jednak dosyć wysoki. Całość może kosztować nawet 200 tys. złotych. Żeby tego uniknąć, warto pójść na studia związane z lotnictwem, podczas których odbywa się wszystkie wymagane szkolenia. Czy to się opłaca? Zarobki pilota są uzależnione od stopnia oraz linii lotniczych. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie wynagrodzenie pilota samolotu wynosi 12 770 zł brutto. Z kolei kapitan samolotu pasażerskiego zarabia około 17-18 tys. brutto. U prestiżowych przewoźników pensja może wynosić nawet od 20 do 40 tys. zł.

Sprawdź, ile zarabia stewardessa. LOT, Ryanair czy Emirates?

Aby zostać stewardessą lub stewardem, trzeba kochać podróże, latanie i kontakt z ludźmi. Ta praca wymaga wysokiej kultury osobistej i dużych pokładów cierpliwości, by móc obsłużyć pasażerów na najwyższym poziomie. Stewardessa powinna być osobą zdrową i obowiązkowo znać język angielski. Dużym atutem będzie znajomość jeszcze jednego języka obcego. Wymagana jest także dobra prezencja i higiena. Co ciekawe, stewardessa nie musi mieć wykształcenia wyższego. Wystarczy zdana matura w szkole średniej. Linie lotnicze wymagają również od kandydatek i kandydatów odpowiedniego wzrostu. Jak można przeczytać na stronie interviewme.pl, w liniach lotniczych Emirates należy sięgać wyprostowaną ręką do 212 cm, stojąc bez obuwia, ponieważ na takiej wysokości znajdują się schowki bagażowe. Zarobki stewardess i stewardów, podobnie jak pilotów, zależą od przewoźnika, jednak średnie wynagrodzenie według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynosi 6700 zł brutto.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.