Są takie rzeczy, które na dobre zagościły w życiu ludzi i teraz nie możemy wyobrazić sobie bez nich życia. Jedną z nich jest bez wątpienia papier toaletowy. Znaleźć go można w niemal wszystkich domach i sklepach. Niewiele ludzi jednak wie, jak wygląda historia tego produktu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zanim powstał papier toaletowy, ludzie radzili sobie na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich mogą przerazić niejedną współczesną osobę swoim poziomem higieny i brakiem komfortu. Historia zamienników papieru toaletowego jest dość ciężka do odtworzenia, ponieważ zapiski historyczne raczej nie skupiały się na tak trywialnych sprawach. Pomocne okazały się być znaleziska archeologiczne, choć nie zawsze można je jednoznacznie zinterpretować. Problemem są bowiem możliwości zachowania tych "zabytków". Powszechnie używano jednak siana, mchu, trawy i liści najróżniejszych roślin. W miejscach jednak, gdzie roślinność nie jest zbyt bujna, zamienniki papieru toaletowego są bardziej drastyczne. W starożytnej Grecji czy Rzymie używano ceramicznych skorup, czyli ostrak. Do tego celu wybierano skorupy o gładkich brzegach, zdarzało się, że były także specjalnie wygładzane. Takie obrobione fragmenty ceramiki są odkrywane w greckich i rzymskich latrynach. Używano również gładkich kamyków, a ich użycie przedstawiono nawet na malowidle zdobiącym kielich, który obecnie znajduje się w muzeum w Bostonie. W Egipcie wykorzystywano do tego papirus, czego badacze dowiedzieli się w niefortunny sposób. Znaleziono bowiem cenny dokument dotyczący poezji Homera z ewidentnymi śladami użycia jako papier toaletowy.
Kiedy w Europie ludzie podcierali się kamieniami, z dobrodziejstw papieru w pełni korzystali już Chińczycy, którzy odpowiadają za ten wynalazek. Takie użycie papieru potwierdzają zapiski pochodzącego z VI wieku naszej ery. W Chinach już w XIV wieku produkowano papier toaletowy na skale niemalże przemysłową. Jeden z zapisów mówi o 720 tysiącach arkuszy papieru toaletowego wyprodukowanego na roczne potrzeby dworu w Nankinie. W 1393 roku dodatkowo dla cesarskiej rodziny wyprodukowano 15 tysięcy arkuszy specjalnie zmiękczonego i perfumowanego papieru. Sam papier trafił do Europy w VIII wieku, ale był on trudno dostępny. Powszechniejszy stał się w XIII wieku, a produkcja na większą skalę zaczęła się dopiero w XVII wieku. Mowa jednak tylko o papierze. Nie wiadomo bowiem kiedy dokładnie zaczęto go wykorzystywać w celach toaletowych. Wykorzystanie papieru do podcierania się upowszechniło się w XVIII wieku - wraz z rozwojem gazet i tanich wydań książek. Ich strony wykorzystywano jako papier toaletowy. Tytuł ojca współczesnego papieru toaletowego trafił do Amerykanina Josepha Gayetty, który w 1857 roku zaczął produkować "leczniczy papier". Papier nawijany na rolki, opatentowany został natomiast przez Setha Wheelera. Zaczął być produkowany w 1890 roku. Produkt podlegał ciągłym udoskonaleniom.