Niedźwiedzie są niezwykle fascynującymi zwierzętami, które od wieków wzbudzają zarówno podziw jak i strach. Jeśli chodzi o niedźwiedziowate, możemy wyróżnić wiele gatunków, od uroczych pand, poprzez niedźwiedzie malajskie, aż po potężne niedźwiedzie polarne. Jaki jest jednak największy niedźwiedź znany nauce?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli skupimy się tylko na gatunkach, odpowiedź na pytanie, jaki jest największy niedźwiedź na świecie, może być wyłącznie jedna. Niekwestionowanym zwycięzcą będzie bowiem niedźwiedź polarny. Jeśli jednak uwzględnimy podgatunki, odpowiedź się nieco skomplikuje. Istnieje bowiem podgatunek niedźwiedzia brunatnego, niedźwiedź kodiacki, który jest sporym rywalem w walce o pierwsze miejsce. Odpowiedź na pytanie, który niedźwiedź jest największy, jest obarczona konfliktem. Jak bowiem definiujemy w tym wypadku słowo "największy:? W zależności od tego, czy pod uwagę bierzemy średnią wagę, długość i wzrost, czy odnotowanego najcięższego niedźwiedzia. Jak donosi portal www.loc.gov, wiele źródeł twierdzi, że niedźwiedź polarny jest wyraźnym zwycięzcą, inne jednak przyjmują, że największy jest niedźwiedź kodiacki. Gary Brown, autor książki wydanej w 2009 o tytule "The Bear Almanac", jest zdania, że najlepiej uznać to za remis. Podstawowa różnica między niedźwiedziem polarnym a niedźwiedziem kodiackim, oprócz koloru oczywiście, polega na tym, gdzie można je spotkać na wolności. Niedźwiedzie kodiackie są wyjątkowe, ponieważ żyją tylko na Wyspach Kodiak, podczas gdy niedźwiedzie polarne można spotkać w wielu innych miejscach.
Jeśli chodzi o największego niedźwiedzia na świecie to w 2011 roku w Buenos Aires naukowcom udało się odkryć szczątki przedstawiciela gatunku Arctotherium angustidens. Żył on w epoce plejstocenu na terenach Ameryki Południowej. Dzięki badaniom nad szkieletem, na podstawie wielkości kości ramiennej oszacowano wagę zwierzęcia. Najbardziej prawdopodobny wynik wynosił od 1588 do 1749 kilogramów. Stworzenie to było prawdziwym gigantem. W pozycji stojącej mógł on osiągać od 3,4 do nawet 4,3 metra. Istnieje możliwość, że był to największy niedźwiedź w historii. W Polsce jednak nie musimy się bać, że wyskoczy na nas podobnej wielkości olbrzym. W naszym kraju największym gatunkiem niedźwiedzia jest żyjący w Karpatach niedźwiedź brunatny. Osobniki mogą osiągać wagę 300 kilogramów, ich długość zazwyczaj nie przekracza 2,8 metra. Są one wszystkożerne, jednak częściej wybiera dietę roślinną złożoną na przykład z malin i czarnych jagód. Znane są z tego, że każdej zimy zapadają w głęboki sen, chowając się w specjalnie przygotowanych legowiskach zwanych gawrami. Należy pamiętać, że niedźwiedź brunatny jest ściśle chroniony. Zwierzęta te mogą być niebezpieczne dla człowieka, jednak najczęściej atakują dopiero wtedy, gdy poczują się zagrożone.