Niebieski Księżyc już wkrótce rozświetli noc. Wiemy, kiedy spojrzeć w niebo, aby zobaczyć pełnię

Już niebawem na niebie pojawi się wielka i piękna niespodzianka. Mowa o Superpełni Księżyca, która nazywana jest także niebieską. To wtedy najlepiej spojrzeć w niebo i podziwiać widoki. Co ciekawe, sierpniowa pełnia Księżyca będzie nieco różnić się od tych, które są widoczne zazwyczaj.

Raz na dwa lub trzy lata zdarza się taki miesiąc, w którym możemy podziwiać przepiękną pełnię Księżyca aż dwa razy. Już niebawem będziemy jej świadkami - kiedy najlepiej spojrzeć w niebo, aby zobaczyć Niebieski Księżyc 2023? Pełnia w sierpniu z pewnością zachwyci wiele osób. Tego dnia niebo zostanie rozświetlone w nietypowy sposób.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy pełnia w sierpniu 2023? Niebieski Księżyc już niebawem pojawi się na niebie

Nadchodzi superpełnia Księżyca i warto spojrzeć w niebo w tych dniach, ponieważ takie widoki nie są codziennością. Niebieski Księżyc 2023 pojawi się z 30 na 31 sierpnia 2023 roku i dla wielu będą to dwa ekscytujące dni. W momencie gdy Księżyc znajduje się w punkcie najbliższym Ziemi i jest w pełni, mówi się, że jest Superksiężycem i taki też będzie już niebawem. Jako że w tych dniach znajdzie się bliżej naszej planety, może wydawać się o wiele większy niż zazwyczaj, przez co wieczór z pewnością stanie się magiczny. A więc kiedy pełnia w sierpniu 2023 ozdobi nasze niebo?

Już w czwartek 31 sierpnia Srebrny Glob znajdzie się bardzo blisko Ziemi, a dokładnie w odległości ok. 360 tys. km. Wiele osób zastanawia się, w jakim momencie spojrzeć w niebo, aby zobaczyć Niebieski Księżyc - okazuje się, że apogeum tego niezwykłego zjawiska będzie miało miejsce właśnie w czwartek o godzinie 3:37. Jeśli masz możliwość, zaplanuj sobie wieczór tak, aby móc, choć na chwilę wyjrzeć za okno lub wyjechać poza miasto w ciemne miejsc i podziwiać pełnię Księżyca, ponieważ kolejna będzie dopiero 29 września. 

Czy Niebieski Księżyc faktycznie będzie niebieski? Odpowiedź jest jasna

Czy nasz Srebrny Glob faktycznie będzie niebieski w kolejnych dniach? Najprawdopodobniej nie, choć czasami może przybrać taką barwę i najczęściej związane jest to z dyfrakcją światła w atmosferze. Skąd więc wzięła się taka nazwa? Jej korzeni należy szukać w angielskich powiedzeniach jeszcze z XVI wieku, kiedy to słowa te oznaczały coś niemożliwego. Jednak, co ciekawe, znaczenie powiedzenia nieco się zmieniło w XIX wieku, tuż po wybuchu wulkanu Krakatau w 1883 roku, z którego do atmosfery wyleciał pył. To właśnie on spowodował, że przez jakiś czas tarcza Księżyca była jakoby niebieska i aktualnie wyrażenie "niebieski Księżyc" w języku angielskim oznacza coś rzadkiego, wyjątkowego. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA