To dlatego koty drapią nasze meble. Pamiętaj o tym, a ocalisz fotele i kanapy przed pazurami pupila

Dlaczego kot drapie meble? Z tym problemem zmaga się wiele właścicieli mruczków. Często zwierzak korzysta z naszych mebli jak z drapaków, nawet gdy te są na wyciągnięcie ich puszystych łap. Podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje oraz co zrobić, aby kot przestał niszczyć nasze fotele i kanapy.

Niszczycielskie zachowania kotów często zgłaszane są do kocich behawiorystów. Wystarczy jednak spojrzeć na naturę naszego zwierzaka, aby zrozumieć, w czym tkwi problem oraz jak można to zmienić.

Zobacz wideo Czy koty i ptaki mogą żyć w zgodzie?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić, żeby kot nie drapał mebli? Ich zachowanie nie wynika ze złośliwości 

Drapanie kotów wynika z ich naturalnych potrzeb. Związane są one między innymi z kondycją pazurów, ale także z komunikacją. Między opuszkami łap znajduje się część gruczołów feromonowych. Dzięki drapaniu twardych powierzchni kot zachowuje dobrą kondycję pazurów poprzez złuszczanie się ich zewnętrznych, martwych warstw. Należy więc pamiętać, że koty wybierając miejsce do drapania, nie robią tego złośliwie. Koty drapią ze względu na higienę, odreagowanie na stres, czy po prostu się nudzą. Aby oduczyć kota drapania mebli, należy do tego użyć sprytnych sposobów.

Jak oduczyć kota drapania kanapy?

Z pewnością nieodpowiednie będzie stosowanie kar, bądź odstraszaczy zapachowych, które mogą jedynie spowodować problemy innej natury, takie jak np. oddawanie moczu poza kuwetą. Jeżeli posiadasz drapak, warto zastanowić się nad tym czy:

  • Jest w pełni stabilny - to jest jedna z najważniejszych cech drapaka, gdyż kot będzie zniechęcony do korzystania z tego sprzętu, jeżeli będzie chwiejny. W przeciwnym razie wygodna i stabilna kanapa brzmi jak lepsze rozwiązanie.
  • Odpowiednia wielkość - drapak musi być w pełni dostosowany do wielkości kota, tak aby mógł swobodnie rozciągnąć się na całą długość.
  • Dostępność zasobu - najlepiej postawić drapak w miejscu, w którym kot uwielbia siedzieć. Dzięki temu pupil z większą chęcią będzie korzystać ze sprzętu. 
  • Różne kształty i powierzchnie - wszystko zależy od preferencji zwierzaka. Jedne koty będą lubić wysokie drapaki, innym wystarczy drapak leżący na ziemi. Taka sama zasada tyczy się materiałów, z których jest wykonany drapak. Część pupili preferuje sizal, jutę a inne wolą cięty, prasowany karton a jeszcze inne koty będą zadowolone z kawałka drewna. Dlatego warto poszukać drapaka, który będzie odpowiadać potrzebom naszego pupila. 
  • Wymiana zużytych elementów - jeżeli drapak jest zniszczony, to oznaka, że spełnia swoją funkcję i jest potrzebny. Drapaki są jak buty - jeżeli zostaną zużyte, należy wymienić je na nowe.
  • Im więcej, tym lepiej - jeżeli kot drapie w różne meble, warto zapewnić mu dostęp do więcej niż jednego drapaka.
  • Skracanie pazurów - dopuszczalne jest to tylko w przypadku gdy kot jest niewychodzący. Kotom wychodzącym można wyrządzić większą krzywdę w ten sposób. Taki zabieg najlepiej wykonać w obecności specjalisty, jeżeli nigdy wcześniej sami tego nie robiliśmy, aby nie zranić mruczka. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA