Wiemy, dlaczego koty wybierają sobie jednego opiekuna. Powody, którymi się kierują mogą zdziwić

Dlaczego kot wybiera jedną osobę na swojego właściciela? Powstało wiele teorii na temat przywiązywania się kota do człowieka. O tym, czy zostaniesz wybrańcem kota, zależy jednak wiele czynników. Zdradzamy więc zagadkę, dlaczego kot może mieć silniejszą więź z jednym domownikiem, niż z pozostałymi.

Wiele osób myśli, że koty wykorzystują człowieka tylko i wyłącznie w celu zdobycia pożywienia. Jednak właściciele tych futrzaków niejednokrotnie mogli się przekonać, że jest to nieprawda. Często zdarza się, że np. zwierzak cierpi z powodu lęku separacyjnego, gdy w pobliżu zabraknie tej konkretnej osoby. W jaki więc sposób mruczki wybierają sobie ulubionego człowieka?

Zobacz wideo Te kostiumy nie przypadły do gustu tym zwierzakom. Tylko spójrzcie na ich miny

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak koty wybierają sobie człowieka? Często ta relacja przypomina więź rodzica z dzieckiem

Prawdą jest, że koty często wybierają sobie człowieka, a nie na odwrót. Najlepszym tego przykładem są te bezdomne, które instynktownie wybierają sobie osobę, do której lgną. Przy odrobinie szczęścia znajdują schronienie i kochający dom. Zazwyczaj zaufanie zaczyna się tam, gdzie pojawi się troska i poświęcenie uwagi zwierzęciu. Zwierzę w zamian zaczyna się przywiązywać. Często ta więź, przypomina relację rodzica z dzieckiem. Będzie chodzić za wybranym człowiekiem krok w krok, a gdyby mógł, to poszedłby za nim nawet na koniec świata. Koty, które nie są zsocjalizowane z człowiekiem, jest znacznie trudniej do siebie przekonać. Nie będzie podbiegał on do każdego, jednak jak już wybierze sobie tego jednego człowieka, to potrafi kochać bardzo mocno. Jeśli chcesz zaskarbić w sobie miłość mruczka, warto wiedzieć, jak to zrobić. Oczywiście nie gwarantuje to 100% sukcesu, jednak zawsze można próbować.

Jak zostać wybrańcem kota? Zapewnij mu te warunki, a pokocha cię bezwarunkowo

Jeżeli chcesz mieć kota, który będzie oddany tobie bez granic, warto wziąć pod uwagę kilka zasad.

  • Zapewnij poczucie bezpieczeństwa - koty są bardzo inteligentnymi stworzeniami, które potrafią wyczuć, która osoba ma wobec nich dobre intencje. Z czasem mruczek sam zacznie szukać kontaktu i obdaruje zaufaniem.
  • Szanowanie przestrzeni osobistej - jeżeli zwierzę nie chce, aby była naruszana, nie ma sensu go zmuszać do kontaktu. Może go to tylko zniechęcić, aniżeli zbliżyć. Kot potrzebujący kontaktu sam podejdzie i będzie się prosił o odrobinę uwagi.
  • Interakcja  - mimo iż mruczek potrzebuje przestrzeni, nie należy go oczywiście całkowicie ignorować. Trzeba odpowiednio odczytywać intencje kota. Osoby, które są bardziej spostrzegawcze, zwrócą uwagę na to, jak wygląda rytm dnia zwierzaka. Dzięki temu będzie im znacznie łatwiej zaspokajać wszystkie najważniejsze kocie potrzeby. 
  • Zaspokajanie potrzeb - jedną z najważniejszych jest oczywiście głód. To właśnie karmiciel najczęściej jest na piedestale wśród ulubionych osób, choć niekoniecznie tak musi być.
  • Wspólny język - odczytywanie sygnałów, które wysyła nam kot, jest również bardzo ważne. Istotne dla kociej mowy będzie np. mruganie. Dzięki temu można przekazać pupilowi informację o tym, że darzymy go ogromną sympatią.
Więcej o: