Czy kiedyś zmywając naczynia w zlewie, myjąc ręce w umywalce czy kąpiąc się w wannie, zastanawialiście się, po co znajdują się w nich niewielkie otwory? Niejedna osoba zapewne zastanawiała się, czy mają one jakiekolwiek praktyczne zastosowanie, czy może jednak są tam wyłącznie dla ozdoby. Cóż okazuje się, że mają one pewien konkretny cel.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Każda wanna, umywalka czy zlew wyposażone są w niewielką dziurkę, która znajduje się zazwyczaj tuż pod kranem. Jej zastosowanie jest o wiele bardziej oczywiste, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Producenci sanitariów nie pozostawiają ich tam przecież przypadkowo czy w ramach oszczędzania materiału. Została ona wymyślona, by pomóc nam uważniej i oszczędniej korzystać z wody. Chcąc napełnić wodą wannę czy umywalkę zamykamy odpływ. Może się jednak zdarzyć, że na chwilę się rozproszymy i przez nieuwagę nalejmy zbyt dużo wody, co sprawi, że zacznie się ona wylewać poza zlew czy umywalkę. Ten otwór ma za zadanie zapobiegać właśnie tego typu sytuacjom. Jak to możliwe, że otwór uniemożliwia wylewanie się wody ze zlewu? Podłącza się go do odpływu w taki sposób, aby poziom wody nie przekraczał wysokości zlewu. Otwór służy zatem jako tak zwany bezpiecznik.
Niestety, często podczas naszego regularnego sprzątania łazienki zapominamy, że ową dziurkę również należałoby wyczyścić. Konieczne jest robienie tego systematycznie, ponieważ dzięki temu zachowujemy higienę i zapobiegamy rozwijaniu się bakterii. Najlepiej będzie czyścić go za pomocą waty lub wacika nasączonego octem. Tak przygotowany czyścić przykładamy do brudnych miejsc i pozostawiamy na całą noc. Innym sposobem jest wyszorowanie otworu szczoteczką do zębów. To proste i skuteczne rozwiązanie, które pozwoli nam utrzymać nasze sanitariaty w czystości. Jeśli przy okazji postanowimy wyczyścić nasz zlew czy umywalkę, koniecznie trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego środka czyszczącego. Musi być on odpowiednio dobrany do materiału, z jakiego wykonane zostało urządzenie sanitarne. Jest to bardzo ważne, ponieważ inne środki będą trwale usuwać plamy ze stali, a inne pomogą doprowadzić do czystości wyrób ceramiczny.