Te ptaki latają tak wysoko jak żadne inne. Przelatują nawet nad Himalajami. Można zobaczyć je w Polsce

Przyroda potrafi zaskakiwać nas na każdym kroku, począwszy od niebywałych roślin, a na wyjątkowych zwierzętach kończąc. Okazuje się, że niektóre ptaki potrafią latać nawet kilka kilometrów nad ziemią. Mistrzem bez wątpienia są przedstawiciele pewnego gatunku gęsi.

Świat zwierząt jest niezwykle fascynujący. Choć fauna naturalnie występująca w Polsce jest bez wątpienia warta uwagi, to tym razem chcieliśmy przedstawić wam wyjątkowego ptaka z pochodzącego z Azji, który potrafi latać na niebywałych wysokościach. O jakie zwierzę chodzi? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Papugi bez problemu radzą sobie z łamigłówkami

Warszawskie zoo ma się czym pochwalić. W ich ogrodzie mieszkają niezwykłe ptaki

Warszawskie zoo przypomniało miłośnikom zwierząt, że w ich ogrodzie zoologicznym można zobaczyć wyjątkowe ptaki. Gęsi tybetańskie jako jeden z nielicznych są w stanie przelatywać nad Himalajami, a nawet nad Mount Everestem

Co ciekawe, jako jedyne ptaki przelatują nad tymi górami aktywnie, nie szybują. Potrafią osiągnąć prędkość nawet 80 km/h

- czytamy na Facebooku Warszawskie ZOO.

Na szczęście, aby podziwiać te wyjątkowe stworzenia, nie musimy pakować plecaków i wyruszać w podróż do Azji. W warszawskim zoo spotkamy aż 11 osobników tego gatunku, w tym dwa, które narodziły się w 2023 roku. 

Jak wyglądają gęsi tybetańskie? To warto wiedzieć o tych niepowtarzalnych ptakach 

Gęsi tybetańskie oczarowują nie tylko swoimi umiejętnościami latania, ale też dostojnym wyglądem. Osiągają od dwóch do trzech kilogramów, a długość ich ciała wynosi między 68 a 82 centymetrów. Z kolei rozpiętość skrzydeł może mierzyć od 140 do nawet 160 centymetrów. Osobniki z tego gatunku poznamy po charakterystycznych czarnych pręgach umiejscowionych na głowie na wysokości brwi oraz pod policzkiem. Natomiast po bokach szyi mają dwa pasy białych piór. Tył ich długiej szyi ma z kolei ciemną barwę. Reszta ich ciała jest szaro-biała. Dziób gęsi tybetańskich jest żółty, a na samym końcu czarny. Żółte są również ich nogi. Naturalnie żyją na kontynencie azjatyckim m.in. w Chinach i Mongolii. Upodobały sobie tereny górskie znajdujące się w pobliżu podmokłych terenów, rzek oraz jezior. W menu tych ptaków znajdują się głównie trawy, nasiona, liście i łodygi, jednak zdarza im się jeść także owady, mięczaki oraz skorupiaki. 

Jak możemy przeczytać na stronie naukawpolsce.pl, ptaki te od lat ciekawią naukowców. Udało się ustalić, że płuca gęsi tybetańskich są o jedną czwartą większe niż u innych gęsi. Natomiast hemoglobina w ich krwi efektywnie wychwytuje tlen na dużych wysokościach. Na tym nie koniec ciekawostek. Ptaki te nie latają na stałej wysokości. Swoim lotem odzwierciedlają budowę terenu, ponad którym latają. Zniżają się w dolinach i wzbijają, kiedy na ich drodze pojawiają się góry. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA