Wybrano najlepszy kraj na świecie. I nie jest nim Polska. Naszej pozycji daleko do podium

Teraz wiadomo, jaki kraj na świecie uznawany jest za wart największej uwagi. Jak wyglądają najnowsze wyniki rankingu przygotowanego przez amerykański magazyn US News and World Report? Polska nie zasłużyła na wyróżnienie - próżno wypatrywać jej w pobliżu podium. Jednak czymś się wróżniamy.

Powstaje wiele rankingów dotyczących atrakcyjności poszczególnych krajów świata. To spore ułatwienie m.in. dla początkujących podróżników lub osób, które planują wielką przeprowadzkę. Jak tym razem prezentują się analizy US News and World Report? Teraz już wiadomo, w jaki sposób ocenia się, który kraj jest najlepszy na świecie. Numer jeden musi być wyjątkowy, bo konkurencja jest duża. 

Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najlepszy kraj na świecie. Właśnie w taki sposób oceniono kandydatów 

Podczas analizy wzięto pod uwagę aż 70 czynników, które wpłynęły na ostateczną ocenę danego kraju. Skupiono się m.in. na: 

  • jakości życia, 
  • poziom systemu edukacji, 
  • zarobki, 
  • rynek pracy, 
  • dziedzictwo, 
  • przestrzeganie praw człowieka, 
  • atrakcje turystyczne. 

Te informacje pobierano z ankiet przeprowadzonych wśród 17 tys. osób. Po dogłębnej analizie otrzymanych odpowiedzi wyróżniono aż 87 krajów z całego świata. Na samym szczycie rankingu US News and World Report znalazła się Szwajcaria. To raczej nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ w badaniach dotyczących najszczęśliwszego państwa, również była stawiana wysoko. Gdzie jeszcze jest dobrze? No my nie mamy czym się szczycić. 

Ranking najlepszych krajów na świecie. Polska bardzo daleko za podium

Szwajcaria zajęła pierwsze miejsce m.in. ze względu na niski poziom bezrobocia oraz korupcji. Autorzy rankingu twierdzą także, że widoczne są tam ogromne wpływy kultury. Na drugim miejscu znalazła się natomiast Kanada i w tym przypadku przeważył rozwój społeczeństwa i dostęp do zaawansowanych technologii. Co więcej, ten kraj może pochwalić się na przykład wysokim poziomem i dużą dostępnością do opieki zdrowotnej i edukacji. Ostatnie miejsce na podium należy do Szwecji, ponieważ jej mieszkańcy są najszczęśliwsi na świecie. Aby dotrzeć do Polski, trzeba zjechać trochę niżej, jednak i tak nie jest najgorzej. Nasz kraj znalazł się na 35 miejscu rankingu, a jego twórcy skupili się na dziejach historycznych Polski, które są wyjątkowo bogate. Dziedzictwo również wypada dobrze, ponieważ stąd wywodzi się wiele znaczących postaci, które na przykład uatrakcyjniły sztukę. Amerykański magazyn opisał także wkład Polski w nauki ścisłe. Osoby, które wymieniono jako ważne, to m.in. Maria Skłodowska-Curie czy Fryderyk Chopin

Więcej o: