Lasy Państwowe tłumaczą fenomen polskiego godła. Historia okazałego ptaka nie zawsze usłana różami

Orzeł bielik jest znany chyba każdemu Polakowi. Uważa się, że to właśnie on dumnie prezentuje się na naszym godle. Okazuje się jednak, że historia tych ptaków nie zawsze była kolorowa. Leśnicy z Lasów Państwowych przybliżają dzieje tych okazałych stworzeń.

Ptak na naszym godle jest znany chyba każdemu Polakowi. Jego historia nie zawsze była jednak piękna, spokojna i majestatyczna. Pracownicy Lasów Państwowych postanowili podzielić się ze swoimi obserwatorami historią tego okazałego ptaka. 

Zobacz wideo "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" [ZWIASTUN]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Godło Polski: Lasy Państwowe przybliżają historię bielika. Jego historia nie zawsze była kolorowa

W środę, 20 września 2023 roku na facebookowym profilu Lasów Państwowych pojawił się post opatrzony hasztagiem "Las Historii". W nim leśnicy zagłębiają się w historię ptaka, którego niemal każdy zna z naszego Polskiego godła. Na sam początek postu napisali:

Niezależnie od tego, którego ptaka uznamy za orła z polskiego godła, to trudno odmówić Bielikowi majestatu! Jeżeli to na niego natknął się Lech, to wybór nie dziwi

Zaznaczyli jednak, że nie zawsze było dobrze. Na samym początku XX wieku populacja Bielika w Polsce była bardzo mała. Szacowano ją zaledwie na 20 par. Punktem zwrotnym jednak w ochronie ptaków szponiastych w powojennej Polsce stało się niewątpliwie wprowadzenie stref ochronnych wokół gniazd. Mimo wszystko jeszcze zaledwie 30 lat temu w Polsce nadal gniazdowało jedynie około 220 par tych majestatycznych ptaków. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat w lasach powstało wiele rezerwatów chroniących między innymi tereny lęgowe tych ptaków. Jak tłumaczą leśnicy:

W połączeniu z wieloletnim wysiłkiem naukowców, przyrodników i leśników związanym z monitoringiem populacji czy montażem specjalnych platform, przyczyniło się do znacznego wzrostu liczebności bielików - dziś to już ok. 1500 par

Orzeł bielik - co trzeba o nim wiedzieć? To warto wiedzieć o tych majestatycznych ptakach

Nazwa bielika odnosi się do białej barwy ich piór ogona. Pisklaki bielika mają upierzenie głównie w kolorze ciemnobrązowym. Z upływem czasu w - wieku pięciu, sześciu lat - staje się on biały, jaśnieje także głowa, a dziób z ciemnoszarego zmienia barwę na jasnożółtą. Samice są większe i to właśnie do nich należą rekordy wielkości. Długość ciała sięga nawet do 90 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 240 centymetrów. Bieliki łączą się w pary na całe życie, jednak w przypadku śmierci partnera mogą szybko znaleźć kolejnego. Gniazda bielika należą do jednych z największych wśród budowanych przez ptaki. Ich średnica może dochodzić do 2 metrów, a waga nawet do 1 tony. Samica składa najczęściej dwa jaja raz do roku, które wysiaduje. Zdarza się, że zmienia się z samcem, ale tylko za dnia nigdy nie robi tego w nocy. Podczas wysiadywania samiec zapewnia jej pokarm. Jaja wysiaduje przez 35 dni. Bieliki są drapieżnikami i padlinożercami. Ich głównym źródłem pokarmu są ryby i ptactwo wodne.

Więcej o: