Niebieska herbata - czemu zawdzięcza swój wyjątkowy kolor i dlaczego warto ją pić?

Niebieska herbata budzi spore zainteresowanie. Wyróżnia się oryginalnym kolorem, który w zależności od pH wody, może przybierać barwę niebieską lub fioletowo-różową. Klitoria ternateńska, czyli roślina, z której wytwarzana jest niebieska herbata, jest bardzo ceniona w krajach azjatyckich ze względu na swoje działanie prozdrowotne. Jakie są właściwości niebieskiej herbaty i na jakie dolegliwości jest polecana?

Herbata niebieska — skąd ten nietypowy kolor? 

Niebieska herbata? Skąd herbata niebieska bierze swój nietypowy kolor? Zabarwienie herbaty jest bardzo oryginalne i wzbudza spore zainteresowanie. Niebieska herbata w przezroczystej szklance prezentuje się niezwykle intrygująco. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że herbata niebieska jest zabarwiona sztucznie. Nic bardziej mylnego. Swoją niespotykaną barwę herbata niebieska zawdzięcza roślinie, z której pochodzi tj. klitorii ternateńskiej, a dokładniej zawartym w niej antocyjanom.  

Herbata zmieniająca kolor — jak do tego dochodzi?

Niebieska herbata to herbata zmieniająca kolor. W jaki sposób do tego dochodzi? Odpowiedzialne za to są płatki klitorii ternateńskiej, które są bardzo wrażliwe na zmienę pH środowiska, w którym się znajdują. Jeżeli do niebieskiej herbaty dodamy odrobinę kwaskowatości (np. soku z cytryny), to naszym oczom ukaże się istna magia. Z wyrazistego chabrowego koloru, herbata stopniowo zmieni swoje zabarwienie na różowo-fioletowe.  

Klitoria ternateńska — właściwości i wygląd rośliny

Klitoria ternateńska, z której płatków wytwarzana jest niebieska herbata, jest rośliną bardzo cenioną w krajach azjatyckich. Na pola uprawne klitorii ternateńskij można natknąć się m.in. w Indiach, Tajlandii i Chinach, a ponadto spotykana jest także w wersji dziko rosnącej. Jak wygląda klitoria ternateńska? Jest to roślina pnąca o bardzo cienkiej i splątanej łodydze. Kwiaty rośliny przypominają żeńskie narządy rozrodcze i stąd właśnie wywodzi się nazwa rodzajowa "clitoria". Kwiaty klitorii ternateńskiej zazwyczaj mają bardzo intensywną niebieską barwę, ale mogą być również błękitne i fioletowe. Roślina wykorzystywana jest jako barwnik spożywczy. W Azji możemy spotkać m.in. niebieski ryż oraz napoje i desery. 

Zobacz wideo Liściasta herbata w torebkach. Idealnie sprawdzi się jako prezent!

Pea butterfly tea — działanie na organizm człowieka

Pea butterfly tea, czyli napar z kwiatów klitorii ternateńskiej, ma nie tylko piękny kolor, ale także wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Dzięki zawartym w swoim składzie flawonoidom, fitosterolom, laktonom i terpenoidom, pea butterfly tea, poprawia i usprawnia pracę organizmu. Niebieska herbata charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • zawarte w niej antocyjany pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i tym samym pozwalają na zahamowanie procesów starzeniowych 
  • wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne
  • działa relaksacyjnie na organizm, ponieważ wpływa na rozluźnienie mięśni
  • działa moczopędnie i pomaga w oczyszczeniu organizmu
  • działa antydepresyjne i pomaga łagodzić negatywne skutki długotrwałego stresu 

Herbata z klitorii — jak smakuje?

Zapewne wiele osób zastanawia się, jak smakuje herbata z klitorii? Smak herbaty zależy od intensywności esencji oraz od użytych ewentualnie dodatków. "Czysta" herbata z klitorii tzn. bez innych składników ma delikatny aromat i ziołowy posmak. Dodatek np. cytryny zmienia natomiast nie tylko kolor herbaty z klitorii, ale także jej smak. Wiele osób uważa, że właśnie w wersji fioletowo-różowej pea butterfly tea jest znacznie smaczniejsza. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej oceny i upodobań, dlatego najlepiej spróbować obu wersji i wybrać tę, która bardziej trafia w nasze kubki smakowe.

Gdzie kupić niebieską herbatę?

Zdjęcia pea butterfly tea zaserwowanej w przezroczystych szklankach są bardzo intrygujące i kuszą chęcią spróbowania. Gdzie kupić niebieską herbatę? Można ją nabyć np. przez internet. Oferty sprzedaży niebieskiej herbaty znajdziemy w na stronach wielu sklepów internetowych i platform sprzedażowych. Warto zapytać o nią także w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością. Na szklankę o pojemności 250 ml należy użyć ok. 5-6 kwiatów klitorii ternateńskiej. Kwiaty zalewamy wrzątkiem, a czas parzenia wynosi od 8 do 10 minut. 

Niebieska herbata — przeciwwskazania zdrowotne

Komu nie jest zalecana niebieska herbata? Herbata z klitorii ternateńskiej jest świetnym nośnikiem wielu właściwości prozdrowotnych. Nie każdy jednak może wprowadzić ją do swojej diety. Przeciwwskazania zdrowotne, które wykluczają picie niebieskiej herbaty to m.in.:

  • anemia,
  • problemy z niskim ciśnieniem oraz z krzepliwością krwi.

Ponadto, na niebieską herbatę powinny uważać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przed sięgnięciem po ten interesujący napar, lepiej zasięgnąć opinii lekarza. 

Zobacz też: Chińska herbata kosztuje krocie. Najdroższa osiąga niebotyczną kwotę. A na promocje nie ma co liczyć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.