To najstarsza ryba na świecie żyjąca w akwarium. Lubi głaskanie po brzuchu, a jej menu zaskakuje

Najstarsza ryba świta, która żyje w akwarium, może być znacznie starsza, niż zakładano do tej pory. Sugerują to najnowsze wyniki badań. Trudno też przewidzieć, jak długie może być jeszcze jej życie. Co więcej, po seniorce wcale nie widać jej wieku. Ile lat ma zatem obecnie i gdzie można ją zobaczyć?

Wyjątkowa ryba, o której mowa powyżej, to samica z gatunku rogoząb australijski, czyli najbardziej pierwotnego gatunku ryby dwudysznej, który jest zarazem jedynym, współczesnym przedstawicielem rodziny rogozębowatych. Samica nosi imię Matuzalem, które jest nawiązaniem do biblijnej postaci, syna Henocha - najstarszego człowieka opisanego w Starym Testamencie, który dożył 969 lat. Choć rybiej Matuzalem do tego wyniku daleko, to jej wiek i tak jest imponujący.

Zobacz wideo Raport CIWF: Większość państw UE, w tym Polska, łamie prawo dotyczące połowu ryb

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najstarsza ryba świata żyjąca w akwarium. Jak poznano jej wiek?

Matuzalem żyje obecnie w akwarium Steinhart w San Francisco w Kalifornii. Jak donosi portal Live Science, trafiła tam w 1938 roku wraz z ponad 200 innymi rybami z Fidżi i Australii. Ponieważ niedostępne były wówczas metody zbadania wieku ryby, nie wiadomo, ile miała wtedy lat. Dotychczas przyjmowano, że przeżyła w sumie około 84 lata, ale ostatnio okazało się, że Matuzalem może być na świecie już ponad wiek. Ustalono to dzięki porównaniu jej materiału genetycznego z innymi przedstawicielami rogoząbów australijskich. Najbardziej prawdopodobny wiek ryby to 92 lata, ale uwzględniając błąd pomiaru metody, należy przyjąć, że może on wynosić nawet 101 lat.

Matuzalem jest ważną ambasadorką swojego gatunku. Pomaga edukować i wzbudza ciekawość gości z całego świata. [...] Badaczom na całym świecie pomaga lepiej zrozumieć różnorodność biologiczną, a także czego dane gatunki potrzebują do przetrwania i rozwoju

- wyjaśnia Charles Delbeek, kurator projektów akwariowych w Steinhart Aquarium w oficjalnym oświadczeniu na stronie California Academy of Sciences. Ostatni poruszony przez niego aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ rogoząb australijski znajduje się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Pełny raport z wynikami przeprowadzonych badań ma być opublikowany jeszcze w tym roku.

Co lubi najstarsza ryba na świecie? Matuzalem trzyma się świetnie jak na swój wiek

Jak twierdzą opiekunowie Matuzalem, seniorka cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją. Jeden z pracowników w nagraniu opublikowanym na kanale California Academy of Sciences przyznał, że ryba bardzo lubi głaskanie po brzuchu. Jej dieta jest dość zróżnicowana i w jej skład wchodzą m.in. krewetki i owoce. Co ciekawe, jej ulubionym przysmakiem są figi. Na koniec warto dodać, że obecnie trudno powiedzieć, jak długo jeszcze Matuzalem może żyć. Przy tak dobrej opiece można jednak liczyć na to, że będzie to zdecydowanie ponad 100 lat.

 
Więcej o: