Odkrycia archeologiczne w naszym kraju zdarzają się dość często. Badacze prężnie pracują, aby dowiedzieć się więcej o historii naszych terenów oraz rozwikłać wiele zagadek, na które wciąż nie mamy odpowiedzi. Bez wątpienia jednymi z najciekawszych odkryć są te, które dotyczą przedmiotów sprzed wielu set lat. Właśnie na taki skarb trafiono niedawno na Podkarpaciu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego od wiosny 2023 roku prowadzi badania archeologiczne na terenach znajdujących się w pobliżu góry Cergowej i Przełęczy Dukielskiej. Prowadzone prace pod kierownictwem archeologa Wojciecha Pasterkiewicza mają m.in. sprawdzić, jaką role pełniła przełęcz górka w kontaktach międzykulturowych w okresie pradziejów, wczesnego średniowiecza oraz w czasach historycznych. Archeologom udało się na początku września bieżącego roku znaleźć w jednym z potoków - dopływie rzeki Jasiołki wykonany z brązu naszyjnik.
Zabytek ma okrągły kształt, wymiary 16x16 cm i posiada obydwa końce sklepane i zwinięte w uszka. Został wykonany z pręta o przekroju czworobocznym. Pomimo odkrycia w środowisku wodnym, to jest na dnie koryta potoku, stan zachowania jest wyjątkowo dobry
- czytamy w poście opublikowanym na Facebooku gminy Dukla.
Znaleziony w potoku przez archeologów naszyjnik jest pierwszym tego typu zabytkiem, który udało się odkryć na terenie Beskidu Niskiego. Wcześniej takie przedmioty znajdowano na terenie północnej oraz zachodniej Polski. A jak stary jest znaleziony naszyjnik?
Chronologia podobnych naszyjników zawiera się z w szerokich ramach czasowych, począwszy od wczesnej epoki brązu (koniec III tys. p.n.e.) po wczesną epokę żelaza (około VIII-IV w. p.n.e.). W naszym przypadku należy łączyć najpewniej z okresem wczesnego żelaza
- wyjaśniono w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Polscy archeologowie mają się czym pochwalić. Swoje prace prowadzą nie tylko w naszym raju, ale także poza jego granicami. W ostatnim czasie pisaliśmy o wyjątkowym odkryciu, w którym brali udział archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.