Sezon na grzyby już się rozpoczął i coraz więcej osób kieruje się w stronę lasów, by uzbierać pełne koszyki pyszności. Co chwilę jednak można się natknąć w mediach społecznościowych na wieści dotyczące nietypowych gatunków, które w niczym nie przypominają kani, borowików czy kurek. Jeden z nich wygląda, jakby był wykonany z delikatnej porcelany.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wrzesień dobiegł już końca, ale nie oznacza to, że ilość chętnych do wyprawy na grzybobranie zmalała. Mimo że obecnie jest świetny czas, by wybrać się na poszukiwanie pysznych okazów, leśnicy przypominają, by uważać na trujące grzyby. Niedawno na jednym z facebookowych profili pokazało się zdjęcie jednego z przedstawicieli tych groźnych gatunków, tak zwanego porcelanowego grzyba. Choć jest przepiękny i z pewnością przyciąga wzrok, nie powinniśmy oceniać książki po okładce. Ten gatunek to monetka buka. Profil "Leśne Wojaże" postanowił trochę przybliżyć ten piękny i niebezpieczny okaz. Na zdjęciu dodanym do postu widzimy rosnące przy drzewie charakterystyczne skupisko. Prezentuje się gładko i czysto, przez co może się aż prosić o wyciągnięcie ręki w celu dotknięcia. Sami autorzy przyznają:
To jeden z piękniejszych grzybów. Biały owocnik o kleistym, półprzejrzystym kapeluszu jakby zrobionym z porcelany
Ich trzon jest cienki i ma wyraźny pierścień, szerokie blaski i dostojny wygląd. Występują zazwyczaj na drewnie bukowym i nie sposób pomylić je z innym gatunkiem. Te grzyby osiągają do 12 centymetrów wysokości, a ich kolor może mieć barwę od czystej bieli, poprzez kolor kości słoniowej, szarawy lub jasnobrązowy.
Niestety trzeba jednak zapamiętać, że "porcelanowe grzyby" są niejadalne. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać w celach spożywczych, a najlepszym pomysłem będzie zostawienie ich w całkowitym spokoju. Leśnicy zaznaczają, że przeciętne osoba nie będzie umieć wykorzystać potencjału tego okazu, więc lepiej po prostu go nie marnować. Okazuje się jednak, że ten niesamowity grzyb jest przydatny. Jak możemy przeczytać w poście:
Z owocników monetki bukowej wyizolowano poliketyd o własnościach fungistatycznych. Wytwarza się z niego preparat mucyderminę stosowaną w leczeniu grzybic skóry
Większość internautów, która natrafiła na zdjęcie tych niesamowitych grzybów na Facebooku, dała do zrozumienia, że dokładnie wie, o jaki gatunek chodzi. W komentarzach pisali:
Bardzo ciekawy, pożyteczny ze względu na właściwości, które zostały wykorzystane w medycynie przy leczeniu grzybic
Grzyb leczy grzyb
Tan grzyb jest idealnym przykładem, że choć gatunek jest niejadalny, nie oznacza to, że powinniśmy go niszczyć. Monetka ma bowiem duże znaczenie dla świata.