• Link został skopiowany

Koty często drapią podłogę koło miski i "zakopują" jedzenie. Mruczki mogą tak robić z kilku powodów

Czasami patrzymy na naszych pupili i nie rozumiemy wielu z ich zachowań. Pewnie niejeden właściciel kota zastanawiał się nad tym, dlaczego zwierzę drapie podłogę tuż obok miski. Wiele osób może być zaskoczonych rozwiązaniem tej zagadki. Powodów takiego zachowania jest kilka.
Dlaczego kot udaje, że zakopuje jedzenie?
Fot. istockphoto.com/Nektarstock

Wiele kocich zachowań może być dla nas irytujących. Zrzucanie rzeczy ze stołów, nocne bieganie po całym mieszkaniu oraz pobudka opiekuna wczesnym rankiem, oczywiście po to, aby ten napełnił miskę jedzeniem. Niektóre koty po tym, jak ze smakiem zjedzą swój posiłek, zaczynają gwałtownie "kopać" dziurę w podłodze tuż obok talerza z karmą. Po co to robią? 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiesz, czemu koty mruczą? Nie zawsze chodzi o radość

Dlaczego kot drapie podłogę po jedzeniu? Właściciele głowią się, co mruczek chce im przez to powiedzieć 

Choć "zakopywanie" w okolicach miski jest dość powszechnym zachowaniem kotów, to jego geneza nie jest dokładnie znana. Pojawiają się jednak podejrzenia, dlaczego to robią. Pierwszym z nich jest to, że chcą zakopać resztki pozostawionego jedzenia, aby ukryć jego zapach oraz ślady swojej obecności. Jest to całkowicie normalne zachowanie wynikające z ich instynktu. Na tym jednak nie koniec. Przyczyn "kopania" pokarmu jest jeszcze kilka. Czasami koty mogą wykonywać ten gest z innego powodu. Być może karma, którą otrzymały, jest dla nich za zimna. Mruczki polują na żywe stworzenia np. myszy, które są ciepłe. Z kolei unikają zimnego mięsa, czyli padliny. Warto wówczas pomyśleć nad dawaniem ich nieco cieplejszego jedzenia. 

Dlaczego koty zakopują jedzenie? Nie zawsze chodzi o zatarcie śladów 

Koty słyną z tego, że nie tkną nieświeżego mięsa, a do tego niektóre z mruczków są dość wybredne. Kopanie jedzenia może niekiedy wynikać z tego, że naszemu pupilowi nie odpowiada smak lub zapach karmy, a także kojarzą ją ze złym samopoczuciem po zjedzeniu. Warto wówczas sięgnąć po inne pożywienie, które bardziej przypadnie do gustu mruczkowi. Koty jako zwierzęta terytorialne, które mają potrzebę oznaczać każdy kąty naszego mieszkania, a także nas samych, podobnie działają podczas posiłków. Zakopują karmę, ponieważ chcą zaznaczyć, że to ich jedzenie. A czasami "ukrywają" smakowite kąski, aby później je zjeść. Może to być również sygnał, że w misce znajduje się za dużo pokarmu. Trzeba pamiętać, że takie zachowanie kota nie powinno nas skłaniać do wyrzucania jedzenia. Gdy natomiast chcemy uniknąć takiego zachowania, to może nam w tym pomóc zmniejszenie ilości nakładanej karmy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zachowania kotów, polecamy ci zajrzeć do naszych poprzednich artykułów, w których zdradzaliśmy: czemu koty lubią spać na właścicielach, jak rozpoznają swoich opiekunów oraz co sprawia, że tak chętnie kradną się w łóżku koło naszych nóg

Więcej o: