Poligamia w Polsce - czy jest dozwolona? Dowiedz się, ile żon może mieć Polak

Poligamia w Polsce? Czy w naszym kraju jest zgoda na taki model małżeństwa? Sprawdź, czym dokładnie jest poligamia i przekonaj się, gdzie uznaje się ją za w pełni legalną.

Poligamia: co to jest?

Na pewno nieraz słyszałeś termin "poligamia". Co to dokładnie jest? Pojęcie ''poligamia'' pochodzi z języka greckiego, a wzięło się od słowa polys, które tłumaczy się jako ''liczny''. Oznacza się nim małżeństwo, w którym jeden mężczyzna zawiera związek z kilkoma kobietami lub jedna kobieta z kilkoma mężczyznami. Oczywiście, wszystko to dzieje się w jednym czasie.

Jak już zostało wspomniane, są dwa rodzaje poligamii:

  • poliginia – to model małżeństwa, który zdecydowanie częściej kojarzy się współcześnie z poligamią i oznacza związek jednego mężczyzny z wieloma kobietami. Jest on szczególnie charakterystyczny dla społeczeństw muzułmańskich, choć nie oznacza to, że we wszystkich krajach, w których religia muzułmańska jest religią wiodącą, okazuje się on legalny;
  • poliandria – oznacza związek jednej kobiety z wieloma mężczyznami. Najczęściej zdarza się ona w społecznościach, gdzie mężczyźni są znacznie liczniejszą grupą niż kobiety.

Poligamia: gdzie jest legalna?

Jak można się łatwo domyślić, nie wszystkie kraje godzą się na taki rodzaj związku międzyludzkiego, jakim jest poligamia. Gdzie występuje legalna poligamia?

Aktualnie małżeństwa poligamiczne uznawane są przez liczne kraje Afryki oraz Azji, w tym na przykład Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Syria, Singapur, Indie czy Palestyna. Na mnogie związki pozwalają także Algieria oraz Etiopia. Istnieje też wiele innych społeczeństw, których kultury uznają poligamię za coś normalnego i nie przywiązują do niej wagi.

Zobacz wideo Zobacz jak zawiązać krawat w minutę!

Ile żon może mieć Polak?

Ile żon może mieć Polak? Zgodnie z prawem, obowiązującym w naszym kraju, każdy obywatel może mieć tylko jedną żonę. Oczywiście, może wziąć z nią rozwód, a następnie ponownie ożenić się z inną kobietą. Wielożeństwo nie tylko jest u nas w państwie nieakceptowane, ale i uważane za czyn karalny, za który grozi odpowiedzialność karna.

Dlaczego poligamia jest zakazana w Europie?

W państwach europejskich poligamia jest zakazana. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to ze społecznych przekonań oraz odpowiednich uwarunkowań kulturalnych. Małżeństwo poligamiczne bywa też piętnowane, ponieważ jawi się przeciętnemu Europejczykowi jako coś nagannego i nieprzyzwoitego. Uzasadnia się to łamaniem podstawowych praw człowieka (szczególnie praw kobiet, na przykład w odniesieniu do wielożeństwa w krajach arabskich).

Wskazuje się też różne czynniki, warunkujące istnienie poligamii, takie jak:

  • zwiększony popęd u mężczyzny lub problemy z płodnością u kobiet;
  • dobrą pozycję społeczną, która umożliwia mężczyźnie/kobiecie utrzymanie kilku żon/mężów jednocześnie, przy zgodzie każdego z zainteresowanych;
  • równe traktowanie każdej osoby wstępującej do mnogiego związku;
  • większa liczebność kobiet lub mężczyzn w danym społeczeństwie.

Zobacz też: Wesele w stylu angielskim - elegancja, prestiż i klasa w jednym. Przepis na niezapomniane przyjęcia

Więcej o: