Czy wiesz, ile ważą największe nietoperze na świecie? Odpowiedź może Cię mocno zdziwić

Największe nietoperze na świecie są znacznie mniejsze od najcięższych latających ptaków. Jednak bardzo często z lataniem radzą sobie lepiej niż ptaki. Są od nich dużo bardziej zwrotne. Nie mają lekkich, pneumatycznych kości jak ptaki, dlatego też odznaczają się mniejszymi rozmiarami. Sprawdzamy, jakie są największe nietoperze na świecie i w Polsce.

Największy nietoperz na świecie

Największy nietoperz na świecie to najprawdopodobniej acerodon grzywiasty (Acerodon jubatus), ssak z rodziny rudawkowatych. Jest gatunkiem endemicznym Filipin. Z racji charakterystycznego ubarwienia głowy, nazywany bywa złotogłowym lisem latającym.

acerodon grzywiasty. Zdjęcie ilustracyjne
acerodon grzywiasty. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Gregg Yan - Low resolution derivative work from original photograph personally provided by photographer., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19210444

Wbrew ludowym wierzeniom nie żywi się krwią, preferuje dietę wegańską: jest owocożerny. Żyje w koloniach liczących nawet 10 tysięcy osobników. Najbardziej pożądane w jego diecie są figi i liście figowca. W ciągu jednej nocy acerodon grzywiasty potrafi zjeść około 300 gramów owoców, co stanowi z reguły jedną trzecią jego masy ciała. Maksymalna masa ciała, jaką może osiągnąć acerodon, to 1,4 kilograma. Długość jego ciała wynosi z reguły od 26 do 30 centymetrów, charakteryzuje się też największą wśród nietoperzy długością przedramienia: od 18 do nawet 21,5 centymetra, zaś rozpiętość jego skrzydeł sięga od półtora do nawet 1,7 metra. Jak większość nietoperzy żeruje nocą, a w ciągu dnia odpoczywa na gałęziach drzew. Jest gatunkiem pożytecznym, pomaga w rozmnażaniu roślin. Wraz ze swymi odchodami rozsiewa nasiona figowca, z których później wyrastają drzewa owocowe. Choć jest gatunkiem zagrożonym, a przez to objętym międzynarodową ochroną, nadal często pada ofiarą myśliwych. Badania wskazują, że jego populacja w latach 1986-2016 zmniejszyła się o połowę, dlatego też wpisany został przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody na listę gatunków skrajnie zagrożonych. Na zmniejszenie jego populacji niebagatelny wpływ ma niszczenie naturalnych siedlisk nietoperza. Obecnie te olbrzymie nietoperze zamieszkują niedostępne dla ludzi zbocza. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości nietoperzy acerodon grzywiasty nie posługuje się echolokacją, w przemieszczaniu się polegając na zmysłach wzroku i węchu.

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Największy nietoperz świata

Niektórzy uważają, że największy nietoperz świata to rudawka wielka (Pteropus medius), ssak pochodzący również z rodziny rudawkowatych. Nazywany latającym psem lub latającym lisem indyjskim jest niewątpliwie jednym z największych spośród znanych gatunków nietoperzy na świecie.

Rudawka wielka. Zdjęcie ilustracyjne
Rudawka wielka. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Guérin Nicolas (messages) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4295092

Występuje w południowej Azji, zamieszkuje głównie Indie i Cejlon. Podobnie jak acerodon grzywiasty nie posiada zmysłu echolokacji, przez co nie może latać w całkowitej ciemności. Odznacza się jednak doskonałym słuchem i wzrokiem. Rudawka wielka jest również zwierzęciem stadnym, żyje w koloniach, w ciągu dnia zwisając z gałęzi drzew. Jest to gatunek owocożerny, czasem uznawany za szkodnika sadów owocowych, jednak odgrywa ważną rolę w zapylaniu roślin i roznoszeniu ich nasion. Mimo owocowej diety osiąga imponujące, jak na nietoperza, rozmiary. Ciało rudawki może osiągnąć od 22 do 25 centymetrów długości. Długość przedramienia tego nietoperza nie przekracza z reguły 17 cm, zaś masa ciała może dochodzić do 1,6 kilograma. Rozpiętość skrzydeł rudawki wielkiej szacowana jest na półtora metra. Jest to gatunek stosunkowo często hodowany w ogrodach zoologicznych.

Duże nietoperze w Polsce są znacznie mniejsze

Duże nietoperze występują w szczególności na Filipinach. To tam, spośród 79 gatunków nietoperzy aż 26 to nietoperze giganty. W Polsce nie mamy do czynienia z tak wielkimi okazami. Wśród 27 gatunków nietoperzy zamieszkujących nasz kraj, za największego uchodzi borowiec wielki (Nyctalus noctula).

Borowiec wielki. Zdjęcie ilustracyjne
Borowiec wielki. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Mnolf - Photo taken in Rum, Austria, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=872955

Ten ssak z rodziny mroczkowatych nie osiąga tak imponujących rozmiarów, jak jego tropikalni kuzyni. Jego ciało może mieć do 9 centymetrów długości, waży z reguły nie więcej niż 44 gramy, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 46 centymetrów. Posiada gęste, jedwabiście lśniące futerko o ubarwieniu od brązowego do rudego. Naturalnym środowiskiem życia borowca wielkiego są lasy, często jednak pojawia się w pobliżu ludzkich osiedli, a nawet w miastach. Jak większość nietoperzy prowadzi on nocny tryb życia, choć na łowy wylatuje znacznie wcześniej, niż inne nietoperze, często wówczas, gdy jeszcze jest zupełnie jasno. Lubi polować nad zbiornikami wodnymi, gdzie latają w dużych rojach owady. Sprawnie porusza się w ciemnościach, wykorzystując ultradźwięki o niskiej częstotliwości. Jest gatunkiem podlegającym w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej.

Zobacz też: Najmądrzejsze rasy psów zna każdy, a jakie są najinteligentniejsze zwierzęta na świecie? Ranking naprawdę zaskakuje

Więcej o: