Co jedzą wiewiórki i czym karmić je zimą? Jakie przysmaki zabrać na spotkanie z gryzoniem?

Zima jest trudnym okresem dla wiewiórek. Te urocze zwierzęta często muszą zaciekle szukać pożywienia, które np. pod grubą warstwą śniegu może być dla nich nieosiągalne. Z pomocą przychodzi wtedy człowiek, który nierzadko staje się dla nich ratunkiem. Co jedzą wiewiórki zimą? Czym je dokarmiać?

Co je wiewiórka? W jej menu znajdują się nie tylko orzechy

Wiewiórki to gryzonie, które magazynują zebrane wcześniej pożywienie, po czym zasypują je warstwą mchu lub liści, aby żaden intruz nie przywłaszczył sobie ich zapasów. Wiewiórki rude, które spotykamy w polskich lasach i parkach, jedzą nasiona, orzechy, szyszki, żołędzie i grzyby. To wystarczający "jadłospis", aby były w stanie aktywnie funkcjonować i przeżyć nawet wtedy, gdy pogoda nie sprzyja poszukiwaniom pożywienia. Gryzonie te polują również na owady i ich larwy oraz niewielkie ptaki (żywią się też ich jajami).

Zobacz wideo Krakowska straż miejska pokazała urocze wideo ze strażnikiem karmiącym wiewiórkę z ręki

Jednym z elementów diety wiewiórek są także owoce, których rzecz jasna zimą nie są w stanie znaleźć (podobnie jak szyszek czy żołędzi). W takiej sytuacji gryzonie korzystają z wcześniej zgromadzonych zapasów i w ten sposób mogą przetrwać chłodniejszy okres roku. Gdy jednak zapomną o swojej kryjówce lub z różnych względów stracą pożywienie, ratunkiem jest dla nich człowiek.

Czym i jak dokarmiać wiewiórki? Gdzie ich szukać?

Przede wszystkim nie można dokarmiać wiewiórek czymś, co mogłoby im zaszkodzić. Należy podawać im takie pożywienie, które same zwykle zdobywają i do którego są przyzwyczajone. Wiewiórki można zatem karmić orzechami (np. mieszanką orzechów włoskich i laskowych), kawałkami owoców (np. jabłek lub gruszek), rodzynkami, nasionami słonecznika czy suszonymi ziarnami kukurydzy. W sklepach zoologicznych dostępne są też specjalne mieszanki dla wiewiórek, zawierające pożywny, odpowiedni dla nich pokarm.

Na karmienie wiewiórek najlepiej udać się do dużego parku. W takich miejscach łatwo spotkać wiewiórkę również zimą. Choć wiewiórki z reguły są płochliwe, te parkowe są bardziej oswojone z towarzystwem ludzi. Wystarczy spokojnie poczekać. Jeśli mamy ze sobą nasiona lub orzechy, wiewiórka wyczuje to nawet z dość sporej odległości i podejdzie do nas, zabierze przekąskę, po czym uda się w swoje miejsce.

Czy wiewiórki zapadają w sen zimowy?

Wbrew przekonaniu niektórych osób wiewiórki nie hibernują, tj. nie zapadają w sen zimowy. Takie mylne wrażenie może być wywoływane m.in. tym, że w zimowych miesiącach zwierzęta te są nieco mniej aktywne. W rzeczywistości wiewiórka prowadzi wtedy swój "normalny" tryb życia, polegający głównie na poszukiwaniu orzechów, po czym idzie spać, a następnego dnia robi to samo. Przekonanie o wiewiórkach zapadających w sen zimowy mogło wziąć się również z tego, że ich bliscy krewni - m.in. susły i świstaki - hibernują.

Więcej o: