Fale wyrzuciły na plażę rybę z "Gdzie jest nemo?". Jest czarna jak smoła i ma ogromne usta pełne zębów

Ryby głębinowe to jedne z najbardziej nietypowych zwierząt na świecie. Zazwyczaj są też dość przerażające. Na lądzie pojawiają się niezwykle rzadko, ale sytuacje takie nie są całkowicie niemożliwe. Potwierdza to niedawne zdarzenie w parku krajobrazowym Crystal Cove w Kalifornii.

Do nietypowej sytuacji doszło we wspomnianym parku w piątek 13 października tego roku. Na plaży znaleziono wówczas dużą czarną rybę z długą wicią, która służy jej do wabienia swoich ofiar. Co ciekawe, był to już drugi taki przypadek w ciągu ostatnich kilku lat. Z jakim dokładnie gatunkiem mamy tu do czynienia?

Zobacz wideo Zabójczy pocałunek ryby. Wędkarz niemal przypłacił go śmiercią

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ryba futbolistka pojawiła się na plaży. Jest straszniejsza niż w wersji Disneya

Szczegółowe informacje o znalezionej rybie wraz ze zdjęciami zostały zamieszczone na oficjalnym profilu Crystal Cove na portalu Facebook. Według Michelle Horeczko z Departamentu Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody ten niesamowity okaz należy do gatunku Himantolophus sagamius, znanego również jako ryba futbolistka ze względu na swój kulisty kształt. Jest to drapieżnik, który żyje w Oceanie Spokojnym na głębokości od 600 do tysiąca metrów. Ryby te przeważnie osiągają około 46 centymetrów długości. Ten konkretny osobnik mierzył natomiast 39 centymetrów, o czym Horeczko informowała w rozmowie z Los Angeles Times. Ryba futbolistka z Crystal Cove została przekazana naukowcom do badań, a następnie trafiła do Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles. Warto dodać, że poprzednią przedstawicielkę tego gatunku znaleziono w tym miejscu w maju 2021 roku. Nie wiadomo jednak, dlaczego dokładnie ryby trafiły na brzeg.

Wiele osób może kojarzyć rybę futbolistkę z animacji Disneya "Gdzie jest Nemo?", gdzie w jednej ze scen mogliśmy zobaczyć, jak wabi ona światłem głównych bohaterów. W rzeczywistości drapieżnik ten jest jeszcze straszniejszy, choć sam sposób polowania został przedstawiony dość trafnie. Co jeszcze wiemy o tych stworzeniach?

 

Straszne ryby głębinowe są również niezwykle ciekawe. Fascynujące życie ryby futbolistki

Istotną informacją dotyczącą ryb futbolistek jest to, że tylko samice posiadają wabiącą wić i osiągają tak duże rozmiary. Oznacza to, że ryba z Crystal Cove była właśnie osobnikiem płci żeńskiej. Samce z tego gatunku dorastają do zaledwie kilku centymetrów i mają jasno określone zadanie w życiu.

Ich jedynym celem jest znalezienie samicy i pomoc w jej rozmnażaniu. Samce przyczepiają się do samicy zębami i stają się 'pasożytami seksualnymi', ostatecznie łącząc się z samicą, aż nie pozostanie z nich nic oprócz jąder do rozmnażania

- czytamy w poście opublikowanym przez Crystal Cove. Ryby futbolistki są wciąż poznawane przez naukowców, więc wyrzucone przez morze osobniki stają się źródłem cennych informacji. W muzealnych kolekcjach na całym świecie znajduje się zaledwie 30 egzemplarzy ryb z rodzin maszkarowatych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.