Koty mają kota na jej punkcie. Czy jest szkodliwa? To dlatego twój mruczek uwielbia tę roślinę

Kocimiętka to roślina, która podbija serca ogrodników oraz kotów. Ci pierwsi cenią jej piękny wygląd, z kolei zwierzaki szaleją na punkcie jej zapachu. Część właścicieli zastanawia się, czy zioło jest szkodliwa dla mruczków oraz jak na nie działa. Tego wszystkiego dowiesz się, czytając nasz tekst.

Zachowania kotów bywają dla nas niezrozumiałe. Już wcześniej wyjaśnialiśmy m.in. dlaczego koty lubią na nas spać oraz dlaczego drapią podłogę obok swojej miski z jedzeniem. Tym razem przyglądamy się kocimiętce. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koty lubią rozrabiać. A małe koty? Jest tylko gorzej

Czy kocimiętka jest szkodliwa dla kota? Wyjaśniamy, czy roślina uzależnia mruczki 

Wielu właścicieli zastanawia się, czy podawanie kotu kocimiętki lub sadzenie jej w ogrodzie jest dobrym pomysłem. Roślina ta nie jest szkodliwa dla kotów. Jeśli mruczki otrzymują ja raz na jakiś czas w rozsądnych ilościach, to z pewnością nie ma powodów do obaw o ich zdrowie. Warto zaznaczyć, że kocimiętka nie uzależnia, dlatego nie ma powodów, aby obawiać się podawania jej zwierzakowi. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kot jest inny, na niektóre kocimiętką nie będzie działać, a część pod jej wpływem może stać się agresywna. To właśnie agresja u zwierzęcia powinna stanowić przeciwwskazanie przed podawaniem pupilowi np. zabawek z tym ziołem. Jak w każdej innej sytuacji, należy obserwować reakcję kota - to ona nam powie, czy roślina mu służy, czy nie. A jak właściwie działa na mruczki i dlaczego tak bardzo ją uwielbiają? 

Jak działa kocimiętka na koty? To ten składnik sprawia, że mruczki nie mogą się jej oprzeć

Kocimiętka to zielona roślina o drobnych listkach oraz niebieskich kwiatach. Zioło swoim wyglądem zdobyło uznanie ogrodników i często pojawia się w ogrodach, z kolei koty urzekło charakterystycznym zapachem. W roślinie tej znajduje się olejek nepetalakton, który aromatem przypomina kocie feromony. Kiedy dostanie się do organizmu mruczka jego neurony oraz konkretne obszary w mózgu stają się pobudzone. Jak działa na nie kocimiętka? Mruczki zaczynają być pobudzone, skore do zabawy oraz polowań, a także zwiększa się ich apetyt. Często domagają się także czułości od właścicieli m.in. głaskania. 

Ponadto zaczynają głośno miauczeć i mruczeć, ocierają się, gryzą, a także liżą listki rośliny, zdarza się, że zaczynają także podskakiwać z radości. Odczuwają przyjemny stan po zetknięciu z rośliną przez 10 minut, następnie mruczek może wydawać się otępiały. Okazuje się, że przez kolejną godzinę nasz pupil w żadne sposób nie będzie reagować na zapach zioła. Co ciekawe, kocimiętka najsilniej działa na koty w wieku rozrodczym.

Kocimiętka dla kota - jak stosować? Dzięki temu twój pupil oszaleje z zachwytu 

Kocimiętkę dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym czy internetowym. Dostępne są w formie spryskiwacza, proszku czy suszu. Sadzonkę z kolei znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Ponadto w sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy zabawki wypełnione kocimiętką, poduszeczki z ziołem, zabawki z kulką zmielonej rośliny, a także drapaki. Jak widać mamy, w czym wybierać, a każda z tych opcji powinna spodobać się twojemu pupilowi. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA