Kocia kąpiel stawia wiele pytań. Czy jest potrzebna? W tych sytuacjach pupil powinien trafić do wanny

Czy można kąpać kota dachowca? Zazwyczaj mruczki nie przepadają za wodą, jednak istnieją sytuacje, w których muszą się z nią zmierzyć. W jakich okolicznościach niezbędna będzie kocia kąpiel? O tym musisz pamiętać, jeśli nie chcesz, aby twój pupil czuł się niekomfortowo w czasie mycia.

Koty słyną z tego, że dbają o swoją higienę. Codziennie spędzają długie minuty na tym, żeby doprowadzić swoje futerko do ładu i zachwycać nim pozostałych domowników. Podobnie znanym faktem o kotach jest ich niechęć przed wodą. Kto ma w domu puchatego pupila, ten być może widział, jak jego zwierzak wpada do wanny podczas spaceru jej brzegami. Nas taka sytuacja rozbawia do łez, za to dla mruczka oznacza długie lizanie futra, aby pozbyć się nadmiaru wody. To wszystko podpowiada nam, że kotów nie powinniśmy kapać. Czy jest to jednak prawda? 

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koty w kąpieli i ani jednego 'miau'? To możliwe

Czy kąpać kota niewychodzącego? Wiele osób może się zdziwić

Jak już wcześniej wspomnieliśmy koty to prawdziwe czyściochy, jednak nie zawsze są w stanie samodzielnie doprowadzić się do porządku. Wówczas należy podjąć kroki, które mogą nie spodobać się naszym mruczusiom. Oprócz wyjątkowych sytuacji koty nie muszą być kąpane, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby to robić. Kiedy koty powinny zostać umyte? Najczęściej, kiedy ich futro lub łapki zostały ubrudzone do takiego stopnia, że koci język nie podało usunięciu zanieczyszczeń, a do ich pozbycia się niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne kosmetyki. Schorowane lub starsze koty także czasem mogą potrzebować kąpieli. Choć to zdarza się rzadko, nie wszystkie koty dokładnie się wylizują, wówczas także warto pomóc naszemu pupilowi. A jak wykąpać mruczka, jeśli boi się wody i jakich kosmetyków do tego użyć? 

Jak wykąpać kota, który boi się wody? Czy można kąpać kota w szamponie dla ludzi? Nie popełnij tych błędów

Kocia kąpiel znacznie różni się od naszej. Mruczki nie należy myć pod bieżącą wodą. Zanim rozpoczniemy czyszczeni pupila, musimy napełnić miskę, w której będziemy go myć wodą o temperaturze około 38 stopni. Natomiast pianę z futra zmywamy przy użyciu dzbanka. Ważne jest to, aby wody nie było za dużo w misce, powinna sięgać do połowy łap. W czasie kąpieli musimy zachować dużą ostrożność, aby woda nie dostała się do kocich uszu. Po umyciu zawijamy mruczka ręcznikiem i delikatnymi ruchami osuszamy go, a później rozczesujemy futro. Koty należy myć przy użyciu specjalnych środków pielęgnacyjnych. Dostaniemy je w sklepach zoologicznych, internetowych lub u weterynarza. Warto także zaopatrzyć się w mate, która pozwoli kotu zachować stabilność podczas mycia. Sytuacja, w której koty ślizgają się po misce czy wannie powoduje u nich niepokój, a już samo mycie jest dla nich nową i najpewniej mało przyjemną sytuacją. Dlatego postarajmy się zrobić wszystko, aby nie wywołać u kota stresu. Jeden błąd, a nasz mruczek będzie miał traumę, a my całą łazienkę do posprzątania, kiedy nagle wyskoczy w wody i zacznie biec w te pędy.  

Więcej o: