Największy owad w Polsce to niszczyciel ogrodów. Działkowcy unikają go jak ognia

Jest uznawany za największego owada w Polsce i potrafi wyrządzić wiele szkód w ogrodach. Rolnicy i hodowcy niemalże go nienawidzą. Kim jest omawiany szkodnik oraz czy warto się go pozbywać? Według wielu może być również pożyteczny.

Największy szkodnik, którego nienawidzą hodowcy roślin i rolnicy? Oczywiście, że mowa o turkuciu.  Znany jest głównie z wykopywania tuneli i podgryzania korzeni roślin, co spędza sen z powiek wielu osobom. Co ciekawe, może być również pożytecznym elementem w ogrodniczym środowisku. Lasy Państwowe apelują, aby spojrzeć na owada z nieco innej strony - tej bardziej pozytywnej.

Zobacz wideo Nie wiesz, jak pozbyć się osadu z wazonu? Mamy na to dwa skuteczne myki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Turkuć podjadek: szkodnik i zarazem pożyteczny owad w ogrodzie

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów, którego możemy spotkać w Polsce. Wielu ogrodników unika go jak ognia m.in. ze względu na wielkość. Potrafi osiągnąć nawet 10 cm długości, więc to naprawdę sporo, jak na owada. Są również tacy, którzy niemalże go nienawidzą - dlaczego? Wszystko przez charakterystyczne podgryzanie korzeni roślin. Turkuć, aby zapewnić swojemu potomstwu ciepło i warunki do rozwoju, podgryza korzenie roślin, które schną, a dane warzywo czy kwiat marnieje. Co ciekawe, owady te nie zawsze muszą być postrzegane jako szkodniki. Mało kto o tym wie, lecz potrafią one również zrobić dla nas, jako ogrodników, coś dobrego. 

Jak turkuć podjadek może być pożytecznym owadem? Lasy Państwowe wyjaśniają

Już przed kilkoma laty, strona Lasów Państwowych na Facebooku postanowiła zająć się tematem turkuci. Specjaliści w jednym z postów wyjaśnili, że turkuć podjadek wcale nie musi być tak bardzo negatywnym owadem, za jakiego go wszyscy uważają. Wiemy już, że zdarza mu się podgryzać korzenie roślin, jednak potrafi robić wiele pożytecznych rzeczy. Co takiego? Turkuć to także tępiciel innych owadów - zjada dżdżownice, ślimaki, pędraki, czy drutowce, które również potrafią narobić "bałaganu" w przydomowym ogródku. 

Jeśli w waszym ogródku zamieszkała wesoła rodzinka turkuci, to posłuchajcie. Panuje bowiem powszechne przekonanie o szkodliwości turkuci, jednak szkody powstają głównie ze względu na kopanie tuneli. W rzeczywistości ten owad może być postrzegany jako tępiciel innych owadów. Spójrzcie na turkucie z drugiej strony

- czytamy w poście Lasów Państwowych na Facebooku. Być może od dziś spojrzysz na turkucia już nieco inaczej, jeśli spotkasz go w ogrodzie. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować sami wszystkie szkodniki, więc taki pomocnik z pewnością się przyda. 

Więcej o: