Wesela ptaków zalewają niebo. Mało kto wie, dlaczego decydują się na taki spektakl

Zjawisko latania ptaków w dużych grupach to coś, co bez wątpienia przykuwa naszą uwagę. Niewiele osób wie jednak, dlaczego ptaki zalewają niebo i tworzą w ten sposób tzw. podniebne wesele. Zagadka tego performensu okazuje się być bardzo ciekawa.

Niemalże każdy z nas choć raz widział na niebie niezliczoną ilość ptaków, które wspólnie kierowały się w jedną stronę. To niepowtarzalny widok zostający w pamięci na długo. Mało kto jednak wie, dlaczego stworzenia latają w ten sposób. Znamy odpowiedź na tę zagadkę. To może was zaskoczyć. 

Zobacz wideo Policja pomogła zabłąkanym łabędziom. Ptaki zostały odprowadzone do wody

Ptaki wirujące w powietrzu. Ten niepowtarzalny widok ma nawet swoją nazwę 

Kilkaset ptaków lecących obok siebie tworzy na niebie spektakl, który przyciąga oko. Dlaczego jednak ptaki wirują w powietrzu w ten sposób i tworzą niemalże teatralny spektakl? Zjawisko to ma swoją nazwę - jest to murmuracja. Najczęściej ujrzymy ją jesienią, tuż przed zmierzchem - dlaczego tak się dzieje?

Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy z Towarzystwa Biologicznego Uniwersytetu Gloucestershire w Anglii z pomocą ornitolożki Dr Anne Goodenough. Pierwszym badanym przez nich gatunkiem były szpaki. W sieci dostępna była ankieta, gdzie należało wpisać następujące informacje - czas trwania zjawiska, szacunkową liczbę ptaków oraz czy w okolicy był drapieżnik. W ten sposób naukowcy chcieli dowiedzieć się, co wpływa na powstawanie zjawiska.  

Podejrzewamy, że murmuracja szpaków pojawia się ze względów bezpieczeństwa. W wirującej grupie mogą zmylić potencjalnych drapieżników, takich jak ptaki drapieżne. Inna teoria mówi, że zbierają się, aby się ogrzać lub wymienić informacje. Jednak wciąż geneza tego zjawiska pozostaje mało zbadana

- mówiła Anne Goodenough, genialne.pl. Takimi badaniami zajmowało się również wielu innych naukowców, a wraz z szeroko rozumianym rozwojem świata, zaczęto korzystać z technologii. 

Sztuczna inteligencja wyjaśnia zagadkę wirowania ptaków na niebie. Nie chodzi tylko o ataki drapieżników

Dlaczego ptaki tworzą jedno skupisko i wirują na niebie? Najpopularniejsza teoria mówi, że tego rodzaju zachowania chronią ogółem zwierzęta stadne przed atakami drapieżników, jednak - jak się okazuje - nie chodzi tylko o to. 

Doktorant Egor Nuzhin, adiunkt Maxim Panov i profesor Nikolay Brilliantov z moskiewskiej uczelni Skoltech wykorzystali algorytmy sztucznej inteligencji, aby wyjaśnić zjawisko. Z badań wynika, że wirowanie ptaków pomaga im gdy np. wieje silny wiatr. Duża grupa ptaków, która znajduje się w miejscu, gdzie występuje dane zjawisko, jest w stanie lepiej się temu przeciwstawić. Dalsze badania z wykorzystaniem najnowszej technologii wykazały również, że poruszanie się zwierząt w taki sposób, być może prowadzić do minimalnego wysiłku poszczególnych członków grupy. Oczywiście warto wziąć pod uwagę, że badania te były prowadzone w środowisku wirtualnym, więc nie są w 100 procentach pewne. Oczywiście mogą pomóc naukowcom w dalszych obserwacjach prawdziwych zwierząt

Więcej o: