Kocie akrobacje podczas snu. Te pozycje do spania zaskakują. Dużo mówią o naszych mruczkach

Pozycje spania kota nie są przypadkowe. Na podstawie tego, jak zasypia nasz mruczek, jesteśmy w stanie odczytać jego nastrój oraz to, czy śpi snem głębokim czy tylko uciął sobie krótką drzemkę i wciąż pozostaje w trybie czuwania. Dlaczego mają tak wiele sposobów układania ciała podczas odpoczynku?

Koty przejawiają wiele niezrozumiałych dla nas zachowanie. W zdziwienie może nas wprawić także pozycja, w jakiej nasze mruczki śpią. Sprawdź, co oznacza każda z nich. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te kostiumy nie przypadły do gustu tym zwierzakom. Tylko spójrzcie na ich miny

Czy to normalne, że kot śpi prawie cały dzień? Te zwierzęta to prawdziwe leniuchy

Dorosłe mruczki przesypiają w ciągu doby od 13 do 16 godzin, kocięta - 19, a seniorzy nawet 20. Fascynujące jest nie tylko to, jak dużo czasu poświęcają na odpoczynek, ale także jak to robią. Wpływ na to, w jakiej pozycji śpi kot, mają m.in. temperatura otoczenia, długość snu, a także poczucie bezpieczeństwa. Kiedy pupilowi jest zimno, zazwyczaj będzie zwijać się w kłębek lub chować swoje łapy pod brzuch, aby tracić jak najmniej ciepła. Natomiast, gdy temperatura jest odpowiednia, swobodnie układa łapy i wyciąga tułów. Oznacza to także, że czuje się bezpiecznie i nie musi przyjmować pozycji, która ochroni go przed zagrożeniem. Skoro wiemy już co nieco o tym, jakie czynniki wpływają na przyjmowanie przez pupili różnych pozycji podczas snu, czas rozwiać wątpliwości na temat tego, co mówią nam o naszym kocie.

Pozycja kota, co oznacza? Te ułożenia ciała wskazują, że kot drzemie i zachowuje czujność

Bardzo często możemy zauważyć, że nasz mruczek leży na łóżku, fotelu lub innym przyjemnym dla niego miejscu zwinięty w kłębek - zawija ogon i zakrywa pyszczek łapkami. W tej pozycji koty śpią bardzo głęboko. Może to także oznaczać, że jest im zimno. Popularny jest także "chlebek". Takie ułożenie ciała świadczy o tym, że raczej nie śpi głęboko, a jedynie drzemie. Inną znaną wielu kociarzom pozycją jest tzw. sfinks - wyciągnięte przednie łapy i uniesiona głowa, to znak, że kot drzemie, cały czas zachowuje czujność i monitoruje sytuację wokół niego. Jednym z najzabawniejszych układów ciała, jakie przyjmują mruczki, jest "foka" - kot leży na brzuchu z głową oparta na przednich łapach, a jego brzuch oraz tylne łapy są skrzywione w jedną ze stron. Śpiącego w ten sposób mruczka możemy zauważyć głównie latem, kiedy jest gorąco - tak chłodzą się w upalne dni.

Kot śpi na boku. Co oznacza taka pozycja? Czy powinna nas zaniepokoić? 

Jedną z najbardziej uroczych pozycji, którą koty przyjmują podczas snu, jest leżenie na plecachJeśli przyuważymy, że mruczek śpi w takim ułożeniu ciała, to oznacza, że jest zrelaksowany i ufa nam - czuje się bardzo bezpiecznie. Czasami nasz koty to prawdziwi akrobaci, potrafią wygiąć się w najróżniejsze strony. Choć nam wydaje się niemożliwe spanie w takiej pozycji, to mruczki nie wiedzą w tym niczego dziwnego. Zazwyczaj zwierzak, układają się tak podczas głębokiego snu. Inną popularną pozycją, jest leżenie na boku ze swobodnie ułożonymi łapkami. To znak, że nasz pupil czuje się bezpiecznie. 

Więcej o: