To piękne imię nadano tylko setce dziewczynek. Może oznaczać "niebiańskość" i "nieziemskość"

Są imiona, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jak i takie, które od dłuższego czasu znajdują się na samym dole list. Jedno z nich kiedyś cieszyło się popularnością, by dziś zacząć zanikać. W 2023 roku nadano je wyłącznie stu noworodkom.

Moda ma to do siebie, że szybko przychodzi, i tak samo prędko się zmienia. Imiona nie są wyjątkiem od tej reguły. Te, które niegdyś cieszyły się ogromną popularnością, dziś powoli zaczynają odchodzić w zapomnienie. Jedno z nich teraz uważane jest za oryginalne i rzadko spotykane, a kiedyś było niezwykle popularne.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie imię dla dziewczynki? Nadano je w tym roku zaledwie 100 dzieciom

Pochodzące z języka łacińskiego imię, które kiedyś cieszyło się popularnością, dziś należy do rzadko spotykanych. W 2023 roku nadano jej wyłącznie stu dziewczynkom w całym kraju. Można się o tym dowiedzieć dzięki serwisowi dane.gov.pl, który regularnie publikuje informacje z różnych dziedzin, które są dostępne dla informacji publicznej. Wśród nich można również znaleźć listę imion, które w danym okresie były nadawane dzieciom w naszym kraju. Ostatnie zestawienie pokazuje pierwszą połowę bieżącego roku. Na liście najchętniej wybieranych znalazły się imiona, które już od lat królują na szczytach list. Zofia, Zuzanna, Laura oraz Nikodem, Antoni i Jan. Można się również dowiedzieć, jakie miana znalazły się na samym dole listy. Do nich w pierwszej połowie 2023 roku należały:  Żaneta, Władysława, Celestyna oraz Zenon, Wiesław i Zdzisław. Wyłącznie kilkoro rodziców zdecydowało się nazwać tak swoją latorośl. Tym razem skupimy się jednak na innym imieniu, które, choć nieco popularniejsze, wciąż należy do grona niszowych. Chodzi konkretnie o Celinę. To miano zostało nadane wyłącznie stu dziewczynkom w naszym kraju urodzonym w  pierwszej połowie 2023 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, co oznacza.

Skąd wzięło się imię Celina? Są dwie hipotezy dotyczące jego pochodzenia

Celina jest imieniem pochodzącym z języka łacińskiego. Wywodzi się od słowa "caelum" oznaczającego "niebo", a jego znacznie przekłada się na "niebiańska" lub "nieziemska". Istnieje jednak jeszcze inna teoria mówiąca o znaczeniu tego imienia. Są osoby przekonane, że pochodzi ono on słowa od słowa "caecus", które oznacza w wolnym tłumaczeniu ciemny lub wątpliwy. Celina imieniny obchodzi 21 października, 15 grudnia. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin jest jednak 21 października. Imię to jest również uważane za skrócenie o wiele popularniejszego Marcelina. Celina to imię występujące w Polsce już od XIX wieku. Pojawiło się najpewniej na skutek wpływów z Francji. Zdrobniałe formy imienia Celina to: Cela, Celimena, Celinka, Celka, Celuś i Celinka. Istnieją też inne możliwe spieszczenia, m.in.: Calik, Cecha, Celi, Celia, Celin, Celincia, Celineczka, Celinusia, Celinuszka, Celinuś, Celisia, Celiś, Celińcia, Celunia, Celuśka oraz Cesia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA