Młodzieżowe Słowo Roku. Zwycięskie wyrażenia z poprzednich lat. Sprawdź, czy wciąż są używane

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku już od kilku lat budzi duże zainteresowanie, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Wybory niemal zawsze są tematem gorących dyskusji. A wyniki mówią dużo o polskim języku i zmianach, jakie przechodzi na przestrzeni lat.

Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem "Słowa klucze" w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Ma on na celu wyłonienie najczęściej używanych przez młodzież w danym roku słów, określeń lub wyrażeń. Warto podkreślić jednak, że choć propozycje do Słowa Roku są zgłaszane przez uczestników, to ostatecznego wyboru dokonuje jury, biorąc pod uwagę oryginalność, pomysłowość, kreatywność oraz poprawność językową

Zobacz wideo Praca w korpo? Minimalna pensja? Idealny szef? Zapytaliśmy młodzież o ich wymagania dotyczące pracy [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Młodzieżowe Słowo Roku 2016 i Młodzieżowe Słowo Roku 2017. Plebiscyt od początku budził wiele emocji

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku po raz pierwszy przeprowadzono w 2016 roku i zwycięzcą był wówczas "sztos". Na podium znalazły się także "ogarnąć"/"ogarniać się" na miejscu drugim i "beka/masakra" na miejscu trzecim. Edycja w 2017 była dość zaskakująca, ponieważ wybór pierwszego miejsca padł na "xD". Doceniony został też ponownie "sztos" i "dwudzionek", a ponadto przyznano Nagrodę Jury dla słowa "smartwica". Młodzieżowe Słowo Roku 2018 to "dzban". Na miejscu drugim tym razem znalazł się "masny/masno", a na trzecim "prestiż/prestiżowy". Nagroda Jury z kolei tym razem powędrowała do "zwyklak", "normik" i "mamadżer".

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 i 2022. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie zostało wybrane, ale rok później nadszedł "śpiulkolot"

W 2019 roku podium należało do słów "alternatywka", "jesieniara" i "eluwina", które zajęły odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce. W 2020 roku konkurs nie został rozstrzygnięty, ale przyznano Nagrodę Jury dla słowa "tozależyzm". Zwycięzcą edycji z 2021 roku został słynny "śpiulkolot", a kolejne miejsca zajęły "naura" i klasyczna "twoja stara". Nagroda Jury powędrowała natomiast do "mrozi" i "odciszyć się". W końcu w roku ubiegłym zwyciężyła "essa". Drugim miejscem nagrodzono słowa "slay" i "łymyn", a trzecie przyznano słowom "betoniarz" i "NPC". Nagroda Jury w tej edycji była tylko jedna i zasłużyła na nią "odklejka".

Jak wyniki będą prezentować się w tym roku? Na werdykt musimy jeszcze poczekać, choć wyłoniono już pierwszą dwudziestkę kandydatów. Obecnie trwa głosowanie, ale póki co, znamy już Boomerskie Słowo Roku, o którym pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Więcej o: