W tych krajach Europy żyje się najdłużej. Na tle innych Polska wypada dosyć blado

Najnowszy raport Eurostatu jest już dostępny. W jakich krajach europejskich żyje się najdłużej? Już wiadomo, kto ma więcej szczęścia od innych. Niestety, nie są to Polacy. Przewidywania wobec nas nie napawają optymizmem. Oto szczegółowe wyniki badania.

Eurostat właśnie przedstawił najnowsze dane dotyczące średniej długości życia w poszczególnych krajach w Europie. Warto wiedzieć, że oczekiwana średnia długość życia w UE rosła w stosunkowo stałym tempie, aż do 2019 r. i wyniosła wtedy 81,3 lat. W kolejnych latach - 2020 i 2021 - zaczęła spadać, zatrzymując się na wyniku 80,1 lat. W ubiegłym roku znów pojawiło się światło w tunelu, ponieważ dane wzrosły do 80,7 lat. Jak zatem wygląda to na ten moment? Obliczono też, jak długo będą żyć mieszkańcy poszczególnych województw w Polsce w 2050 roku

Zobacz wideo Złudzenie optyczne, czyli jak nasz mózg potrafi nas oszukać [Pracownia Bronka]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tych krajach w Europie żyje się najdłużej. Hiszpanki rozbili bank

Z nowych badań wynika, że średnia długość życia w Unii Europejskiej wynosi dla kobiet 82,9 lat, a dla mężczyzn 77,2 lat. Dane Eurostatu wskazują, że w 14 państwach Unii Europejskiej przewidywana długość życia jest powyżej średniej dla całej Wspólnoty. Na pierwszym miejscu uplasowała się Hiszpania (83,2 lata), co ciekawe również mieszkanki Madrytu mają się z czego cieszyć, ponieważ według statystyk ich średnia wynosi 88,2 lata. Na drugim miejscu znalazła się Szwecja (83,1 lat), a podium zamknęły Włochy i Luksemburg (po 83 lata). Skupiając się na podziale ze względu na płeć, z danych Eurostatu wynika, że kobiety będą żyły dłużej we wszystkich 242 regionach

Poza Hiszpanią kolejne najwyższe poziomy średniej długości życia kobiet w chwili urodzenia odnotowano w regionie  Rodan-Alpy we Francji i Prowincji Autonomicznej Trydentu we Włoszech (86,7 lat w obu przypadkach)

- czytamy w raporcie. W przypadku mężczyzn najwyższą średnią długość życia w chwili urodzenia w 2021 r. mogą pochwalić się Wyspy Alandzkie. Wysoki wynik uzyskała także Hiszpania (82,2 lat), Navarra (81,9 lat) oraz Sztokholm (82,1 lat). Największe zróżnicowanie względem płci odnotowano na Łotwie - tam kobieta ma żyć aż o 9,8 lat dłużej, niż mężczyzna. A co z Polską? Nie jest aż tak dobrze. 

Jak długo żyje się w Polsce? W innych krajach europejskich wygląda to lepiej 

W Polsce średnia długość życia jest na poziomie 77,5 lat, czyli znaczenie poniżej średniej UE. Dane Eurostatu wskazują, że w 2050 roku średnia długość życia na Podkarpaciu wyniesie (85 lat), a w Małopolsce (84,9 lat) i w Warszawie (84,9 lat ). Następna w kolejności jest Opolszczyzna (84,5 lat), a zaraz za nią Pomorze i Podlasie (84,4 lat). Najgorszy wynik przypada na województwo lubuskie (74,5 lat) oraz łódzkie (74,7 lat).

Więcej o: