XIX-wieczny obraz obiega TikToka. Odżył w memach, które pokochali internauci. Eksperci mają teorię

Internauci potrafią ze wszystkiego zrobić memy, które przez wiele lat krążą po sieci. Aktualnie nie mogą nadziwić się obrazowi pewnego francuskiego malarza. Przed laty uwiecznił kobietę, której mina wyraża więcej niż tysiąc słów. Zapomniany obraz odżył na TikToku.

TikTok nie tylko bawi, ale też uczy. Wiele osób może mieć wątpliwości, ale siła mediów społecznościowych jest tak duża, że internauci dzięki nim poznają wiele ciekawostek o świecie i nazwiska artystów, o których już dawno zapomniano. Wśród nich znalazł się pewien francuski malarz, który stracił swoją popularnością, gdy pojawili się innowacyjni twórcy. Choć jego nazwisko nie jest dobrze kojarzone, to jeden z obrazów stał się hitem TikToka.

Zobacz wideo Warszawscy policjanci odzyskali obraz o wartości ponad miliona złotych

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Był najpopularniejszym malarzem we Francji. TikTok przypomniał o jego dziełach

Malarz, o którym mowa, to Auguste Toulmouche. Mężczyzna żył w latach 1829-1890 we Francji. Uczył się rysunku i malarstwa u profesjonalnych artystów, dzięki czemu szybko zdobył popularność. Z powodzeniem wystawiał swoje dzieła w galeriach, za co kilkukrotnie został nagrodzony medalami. Był znany przede wszystkim z malowania kobiet w sentymentalnych pozach, które znajdowały się w bogato wystrojonych wnętrzach. Dzięki niemu można też poznać modę XIX wieku, ponieważ bohaterki jego obrazów były zawsze wystrojone w eleganckie suknie. W latach 50. XIX wieku  Auguste Toulmouche był jednym z najpopularniejszych malarzy. Jego obrazy kupował nawet sam Napelon III. Sława minęła jednak po wojnie francusko-pruskiej, gdy pojawili się francuscy impresjoniści. Dopiero teraz, w 2023 roku, ludzie na nowo odkryli dzieła malarza, a wszystko dzięki popularnej platformie TikTok. Memy z jednym z jego obrazów obiegły już sieć.

Kobieta z obrazu zachwyciła internautów. Wielu z nich utożsamiło się z nią

"Niezdecydowana narzeczona" autorstwa Auguste Toulmouche'a podbiła serca internautów przede wszystkim za sprawą miny głównej bohaterki. Na obrazie widać znudzoną kobietę, która przewraca oczami. Siedzi na fotelu w białej sukni, a nad nią pochylają się dwie kobiety - jedna całuje ją w głowę, a druga trzyma za rękę. Trzecia przegląda się w lustrze. Tytułowa narzeczona wygląda na poirytowaną całą sytuacją, dlatego internauci tak chętnie się z nią utożsamiają. W zabawnych obrazkach zgadują, co kobieta może mieć na myśli lub w jakiej sytuacji pasowałaby najbardziej.

Wygląda jakby miała dosyć wszystkiego
Nie wydaje się niezdecydowana. Wygląda, jakby była gotowa do zemsty i bliska zwycięstwa
Ona zaraz zabije pana młodego

- piszą użytkownicy TikToka. Z kolei na portalu "CNN style" napisano, że jest to wyraz feministycznego buntu kobiet, które nie zgadzają się z narzuconymi przez społeczeństwo rolami.

Widziana współczesnymi oczami, "Niezdecydowana narzeczona" pokazuje kobiety solidarne, wspierające się nawzajem w negocjowaniu opresyjnych systemów

- zauważyła Kathryn Brown, profesor nadzwyczajny historii sztuki i kultury wizualnej na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii, cytowana przez telewizję.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.