Właściciele mruczków nie mogą tego lekceważyć. Wypadanie wibrysów może być objawem poważnych problemów

Dlaczego kot gubi wąsy? Odpowiedź na to pytanie powinni znać wszyscy właściciel mruczków. Nigdy nie wiadomo czy i waszym pupilom nie przytrafi się utrata wibrysów. Są one dla nich niezwykle ważne, a ich ubywanie ma fatalne skutki. Sprawdź, co może powodować gubienie wibrysów i jak postępować w takiej sytuacji.

Właściciele kotów muszą mieć się na baczności. Ciało naszych mruczków często sygnalizuje, że z naszym pupilom dzieje się coś złego. Dobrym tego przykładem jest nadmierne ocieranie się kotów pyszczkiem o różne przedmioty. Kiedy zauważymy takie zachowanie, warto zwrócić się do specjalisty. Zdarza się, że jest to związane z próchnicą lub innymi dolegliwościami w jamie ustnej. Naszą uwagę powinny przykuć także wąsy mruczusia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Wibrysy u kota - jak wyglądają? Znajdują się nie tylko na policzkach 

Wibrysy, czyli kocie wąsy, są bardzo ważne dla naszych pupili. Naukowcy nazywają je włosami czuciowymi lub dotykowymi. Mają czarny lub biały kolor i są przynajmniej dwa razy większe niż włosy tworzących sierść. Te najbardziej okazałe, które od razu przychodzą nam na myśl, znajdują się na pyszczku, a dokładnie na policzkach, są to tzw. wibrysy policzkowe. Wiele osób może zdziwić fakt, że rosną się także w innych miejscach na ciele kota. Wyróżniamy wibrys:

  • bródkowe,
  • jarzmowe,
  • nadoczodołowe i podoczodołowe,
  • na kończynach tylnych,
  • na nadgarstkach,
  • wargi górnej i dolnej,
  • wokół szyi.

Ciekawostką jest to, że w zależności od płci zwierzęcia, różną się między sobą. U kocurów są one dłuższe i grubsze. A po co kotu wąsy?

Do czego służą wąsy kota? Pełnią bardzo ważną funkcję 

Wibrysy przekazują kotu informacje o otoczeniu, w którym się znajduje. Dzięki nim mruczek rozpoznaje kształty oraz wielkość dotykanych rzeczy, a także ma lepszą orientację w terenie. Sygnał przesyłany z wibrysów do mózgu jest błyskawiczny, co pozwala zwierzęciu na szybkie reagowanie w chwili zagrożenia. Z ich ułożenia jesteśmy w stanie odczytać nastrój kota. Wystawione do przodu, oznaczają, że pupil bada otoczenie, w którym się znajduje, natomiast położone na pyszczku wskazują, że się boi. Co kiedy kot zaczyna gubić swoje wibrysy? Czy jest to powód do niepokoju? 

Co oznaczają połamane wibrysy u kota? Czy wąsy kota odrastają? To ważny sygnał dla właściciela. Lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty 

Koty co jakiś czas tracą wąsy, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Kiedy jednak zauważymy, że mruczek traci ich dużo, powinniśmy niezwłocznie udać się o lekarza weterynarii. Zaniepokoić nas powinno także to, że kocie wąsy się łamią. Najprawdopodobniej oznacza to, że nasze zwierzę jest osłabione. Może to być spowodowane nieprawidłową dietą lub chorobą. Koniecznie pamiętaj o tym, aby w żadnym wypadku nie ucinać, wyrywać, ani skracać wibrysów. Są one mu bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, bez nich kot staje się bezbronny. Ich brak skutkuje tym, że nie jest w stanie omijać przeszkód, znaleźć jedzenia, czy poruszać się w ciemnościach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA