Te ptaki dzielnie znoszą mrozy. Lista gatunków zimujących w Polsce jest długa. Nie każdy ją zna

Jakie ptaki zostają w Polsce na zimę? To pytanie każdego roku zadaje sobie cała masa rodaków. Warto to wiedzieć, ponieważ lista jest całkiem długa. Sprawdziliśmy, które gatunki spędzą z nami mroźne miesiące i jak oraz czym najlepiej będzie je dokarmiać.

Pierwsze przymrozki są jasnym znakiem, że większość ptaków już poleciała do ciepłych krajów na zimę. Nie wszystkie jednak gatunki wylatują z Polski w tym sezonie. Kto z nami zostaje?

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gil, kosy i wróble zostają w Polsce na zimę. To niejedyne gatunki zimujące w naszym kraju

Ptaków, które cały rok spędzają w Polsce, jest całkiem sporo. Do jednych z najczęściej spotykanych należy wróbel zwyczajny. Zazwyczaj można go spotkać tam, gdzie są ludzie. Chętnie osiedla się w mieście, jednak najbardziej lubi tereny rolnicze, na których nie brakuje mu pożywienia. Zimę spędza z nami także sikorka bogata. To właśnie dla niej często wywieszane są plastry słoniny. Ptakiem zimującym w Polsce jest także gil. Niegdyś spotykało się je jedynie w górach, ale zimą można je zaobserwować również w pobliżu miast. Dzięcioł duży także zostaje w naszym kraju. Warto zaznaczyć, że jest on objęty ścisłą ochroną gatunkową. Do pozostałych gatunków zimujących w Polsce należą: sosnówka, czarnogłówka i czubatka, a także kosy i jemiołuszki.

Ptaki w karmniku. Wiemy, czym powinno się dokarmiać naszych latających przyjaciół

Warto również dowiedzieć się, czym podczas mroźnego czasu warto karmić naszych latających przyjaciół. Z pomocą przychodzą Lasy Państwowe, które na swojej stronie przestawiają, co będzie dla nich najlepsze. Wybór odpowiedniego pożywienia ma bowiem ogromne znaczenie, dlatego warto znać składniki, które będą korzystne dla ptaków. Do karmników warto włożyć różnego rodzaju nasiona, takie jak słonecznik, kukurydza, proso, pszenica, owies, a także orzechy, suszone lub świeże owoce oraz gotowane warzywa. Karmniki są doskonałym miejscem dla ptaków, gdzie mogą odpocząć i spożyć wartościowe pożywienie. Ważne jest także umieszczenie w pobliżu karmnika poidełka, ponieważ ptaki często potrzebują dodatkowej wody, zwłaszcza w zimie. Niezbędne jest regularne czyszczenie karmnika i usuwanie resztek pożywienia. Ptaków nie powinno się jednak dokarmiać chlebem. Jak możemy przeczytać na stronie Lasów Państwowych:

Powszechnie karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.