2023 rok powoli się kończy, a w związku z tym tworzone są różne rankingi oraz zestawienia. Również u twórców Słownika Cambridge nadszedł czas na podsumowania. Wybrali oni słowo roku, które mocno związane jest z rozwojem sztucznej inteligencji, choć w pierwszej chwili przywołuje zgoła inne skojarzenia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zespół Słownika Cambridge wybrał jako Słowo Roku 2023 wyraz "halucynacja". W pierwszej chwili może wydać się to dziwne i przywodzić na myśl wrażenia związane ze wzrokowymi bądź słuchowymi omamami. Eksperci mają jednak na nie zupełnie inne wytłumaczenie. Ich zdaniem słowo to opisuje sedno nagłego rozwoju sztucznej inteligencji, który nastąpił w tym roku, zaskakując nas między innymi Chatem GPT, czy generowanymi zdjęciami i ilustracjami. AI to potężne narzędzie, które niesie za sobą nie tylko wiele ułatwień, ale i sporo zagrożeń, związanych między innymi z prawami autorskimi. Co więcej, program wciąż się uczy, dlatego z miesiąca na miesiąc tworzone przez niego fotografie coraz bardziej przypominają te wykonane przez człowieka. Mogłoby się wydawać, że stąd powiązanie z halucynacją. Twórcy słownika uważają jednak inaczej. To nie my, a sztuczna inteligencja ma wspomniane zwidy.
Na oficjalnej stronie internetowej Słownika Cambridge możemy przeczytać definicję wybranego słowa. Halucynacja to "wydawanie się, widzenie lub słyszenie czegoś, co nie istnieje". Dlatego też ma odnosić się to do sztucznej inteligencji jako programu, a nie jej użytkowników. To właśnie AI podczas tworzenia obrazów czy tekstów "ma zwidy". Tworzy bowiem coś, czego wcześniej nie było, czego dla tego programu tak naprawdę nie ma. My widzimy obrazy, które kojarzą nam się z czymś, co dobrze znamy. Dla sztucznej inteligencji wciąż jest to tylko zbiór zer i jedynek.
Kiedy sztuczna inteligencja ma halucynacje, wytwarza fałszywe informacje. Halucynacja jest sugestywnym czasownikiem sugerującym, że podmiot doświadcza oderwania od rzeczywistości.
- informują twórcy Słownika Cambridge. Dodają również, że im bardziej skomplikowane zadanie damy AI, tym większa szansa, że się pomyli. W tym przypadku będą więc to jeszcze większe halucynacje, gdyż powstały obraz niewiele będzie miał wspólnego z rzeczywistością, choć będzie ją przypominał. Słowo roku ma więc dodatkowo przestrzegać nas przed tym, że nie wszystko, co widzimy, musi być prawdą.