Rekord w skokach narciarskich. To on leciał w powietrzu dłużej, niż ktokolwiek inny i napisał historię

Magiczny próg 252 metrów w skokach narciarskich został przekroczony. Kto tego dokonał? On leciał w powietrzu osiem sekund, a publika zaniemówiła. Zachwyt nad najdłuższym skokiem w historii tego sportu wciąż trwa, a na śmiałka, który ustanowi nowy rekord, dalej czekamy. Tak pisała się historia.

Skoki narciarskie to jedna z najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportowych. Najsłynniejsze skocznie zbierają u swoich "stóp" ogromną publikę, a transmisje telewizyjne biją rekordy oglądalności. Pierwszy tego typu konkurs odbył się 31 stycznia 1892 roku, natomiast w Polsce ta dyscyplina miała swój początek w 1908 roku. Od tamtej pory przysparza naszym rodakom niezwykłych emocji, tym bardziej że w na swoim koncie mamy liczne sukcesy, które zawdzięczamy m.in. Adamowi Małyszowi czy Kamilowi Stochowi. Jak prezentujemy się na arenie międzynarodowej? Choć polskich momentów było wiele, to nie "do nas" należy najdłuższy skok w historii

Zobacz wideo Jak wykonać poprawny telemark? Adam Małysz prezentuje

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rekord świata w skokach narciarskich. On od sześciu lat nie ma sobie równych 

Loty narciarskie można uznać za konkurencję sportową stanowiącą odmianę dla skoków narciarskich. Ta rozgrywana jest na największych skoczniach, zwanych mamucimi. To właśnie na nich padają rekordy, które zapisują się na kartach historii. Na ten moment najdłuższy skok wynosi 253,5 metry. Ciekawostką jest, że Dmitrij Wasiliew z Rosji zanotował wynik 254 metry, jednak ten skok nie został uznany. Powód? Zawodnik nie spełnił wszystkich warunków, które gwarantują oficjalne zaliczenie odległości. Zatem do kogo należy rekord? Ustanowił go sześć lat temu Stefan Kraft, który w Vikersund przez aż osiem sekund znajdował się w powietrzu. Obserwujący to kibice nie mogli pohamować swojej euforii, a czas niemalże staną w miejscu - jego lot trwał około trzech sekund dłużej, niż te na standardowym obiekcie. To wszystko miało miejsce dokładnie 18 marca 2017 roku podczas drużynowego konkursu Pucharu Świata. Choć Austriak miał tego dnia powody do radości, triumf należał do reprezentacji Norwegii, której zawodnicy wyprzedzili zarówno Polskę, jak i Austrię. Od tamtej chwili minęło już sporo, jednak rekord - wielkiego wtedy Krafta - z Vikersund wciąż obowiązuje. 

 

Rekord świata w skokach narciarskich kontra Polacy. Tego nie dokonał nawet Adam Małysz 

Najdłuższy skok wśród naszych rodaków należy do Kamila Stocha. Nasz reprezentant w 2017 roku w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Planicy wylądował na linii 251,5 metrów. Dzięki temu Polak znalazł się wśród zawodników, którzy oddali rekordowe skoki. Co więcej, Stoch jest jedynym polskim skoczkiem, któremu udało się przekroczyć granicę 250 metrów. Poprzedni rekord Polski należał do Piotra Żyły, który dosłownie tydzień wcześniej w Vikersund osiągnął 245,5 metrów. Kamil Stoch może pochwalić się także innym sukcesem - wykonał najwięcej skoków powyżej 200 metrów i było ich ponad 200. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA