Oznaczenie grup krwi zostało wprowadzone w 1928 roku i objęło cały świat. Podział na poszczególne grupy nazwano układem ABO, który uwzględnia obecność w czerwonych krwinkach charakterystycznych białek, a więc antygenów grup krwi. Poza tymi podstawowymi można wyróżnić wyjątkową grupę krwi, cechującą się nietypowym czynnikiem Rh. Co to oznacza? Jest taki i taki, a w sumie to żaden.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Złota krew jest najrzadszą grupą krwi, a o jej wyjątkowości świadczy czynnik Rh, który nie jest ani dodatni, ani ujemny. Wśród naukowców króluje określenie Rh zero. Warto pamiętać, że w osoczu krwi znajdują się przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi, który nie jest obecny u posiadacza danej grupy krwi. W przypadku podstawowych czterech grup wygląda to następująco:
Poza podziałem na grupy krwi uwzględniany jest też tzw. układ Rh, który uwzględnia obecność lub brak antygenu D. Obecność antygenu D określana jest jako Rh dodatnie, a w przypadku osób, które nie posiadają tego antygenu, mówi się o grupie krwi Rh ujemnej. Co więcej, badania wskazują, że 85 proc. populacji ma Rh dodatnie. W przypadku transfuzji krwi osoby z czynnikiem Rh- mogą oddać osocze zarówno dla osób z czynnikiem Rh+, jak i Rh-. Krew z czynnikiem Rh+ można przetoczyć wyłącznie osobom z tym samym czynnikiem. Natomiast krew 0 Rh- jest uważana za uniwersalną grupę krwi - ta może zostać przetoczona każdemu. Jednak to wciąż nie jest tzw. złota krew.
Ten rodzaj krwi nie posiada ani jednego z 61 antygenów Rh. W związku z tym, że nie można stwierdzić jej czynnika, została nazwana "zero". Po raz pierwszy zanotowano taki przypadek w Australii w 1961 r. Zdaniem naukowców złotą krew ma zaledwie jedna na sześć milionów osób na całym świecie. Do tej pory najrzadszą grupę krwi potwierdzono tylko w 43 przypadkach. Złota krew jest dziedziczna, a według naukowców przyczyną jest mutacja w genie RHCE odziedziczona po każdym z rodziców. To zjawisko zostało nazwane jako dziedziczenie autosomalne recesywne. Osoby z tzw. złotą krwią są uważane za uniwersalnych dawców dla tych, którzy posiadają rzadkie grupy krwi. Niestety, dla nich samych może to oznaczać spory problem ze znalezieniem dawcy. Dlatego tak ważne jest, aby osoby ze złotą krwią decydowały się na jej oddawanie.