To imię nosi w Polsce tylko jedna kobieta. Rada Języka Polskiego komentuje: Należy do wyjątkowych

To imię od 1971 roku zostało nadane w Polsce tylko jednej kobiecie. Ta w pewnym momencie aż poniekąd zwątpiła w jego istnienie i odezwała się do Rady Języka Polskiego. O jakie imię chodzi i jak całą sytuację skomentowali specjaliści?

52 lata temu na świat przyszła dziewczynka, która otrzymała od rodziców nietypowe, lecz jakże piękne imię. Dziś mało kto wie o jego istnieniu - jest oryginalne i niespotykane. Dlaczego zostało zapomniane i jak komentuje to Rada Języka Polskiego? 

Zobacz wideo Była dziewczyna Fajbusiewicza przechrzciła jego imię. Czy została zamordowana?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Imię dla dziewczynki o nietypowym brzmieniu. Od ponad pół wieku nie nazwano nim żadnego dziecka

Nietypowych i rzadkich imion w Polsce jest naprawdę sporo. W ostatnich latach pojawia się ich coraz więcej w związku z wprowadzeniem możliwości nadawania dzieciom nawet wymyślonych przez siebie imion. Oczywiście nie wszystkie propozycje są akceptowane. Każdą sprawę indywidualnie rozpatruje Urząd Stanu Cywilnego, który musi trzymać się pewnych zasad, a w razie wątpliwości prosi Radę Języka Polskiego o wydanie opinii. O pomoc i poniekąd również opinię RJP, poprosiła pewna kobieta, która - jak się okazuje - jest jedyną osobą w Polsce o imieniu Nelosława. 

Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów.  Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię Nelosława, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Nie ukrywam, że jest to dla mnie do dnia dzisiejszego nierozwikłana zagadka.

- napisała zainteresowana Pani Nelosława w liście do Rady Języka Polskiego, rjp.pan.pl. A co na to specjaliści? Czy faktycznie pani Nelosława jest jedyną posiadaczką takiego imienia od 52 lat?

Sytuację Pani Nelosławy komentuje RJP. Etymologia i znaczenia imienia

Pani Nelosława zapytanie do RJP wysłała w 2008 roku i szybko otrzymała informację zwrotną. Odpowiedzi udzieliła prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa, która już na samym początku podkreśliła wyjątkowość imienia. 

Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. [...] Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie „-o" jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + „-sława") ze współczesnością. Pierwszy człon imienia - Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy").

- napisała w odpowiedzi do zapytania pani Nelosławy prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa. To bez wątpienia niespotykane imię, więc autorka listu może być bardzo dumna, to pewne. Z pewnością w końcu nadejdzie taki dzień, gdy na świecie pojawi się druga posiadaczka wyjątkowego imienia i pani Nelosława nie będzie już "samotna". Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu imię "Zosia" nie należało do lubianych, a dziś jest jednym z najczęściej nadawanych dla dziewczynek. Bardzo prawdopodobne więc, że na imię "Nelosława" również przyjdzie moda.

Więcej o: