Największe koty domowe. Mała puma w domu? Poznaj rasy imponujące swoimi rozmiarami

Największe koty domowe to przede wszystkim hybrydy, które powstały w wyniku skrzyżowania domowego mruczka z dzikimi kuzynami. Większymi rozmiarami wyróżniają się także naturalne rasy kotów, do których należy między innymi Maine Coon. Sprawdź, które koty zaskakują wielkością i przekonaj się, ile mogą ważyć.

Maine Coon – największy z domowych mruczków?

Elegancki Maine Coon – największy przedstawiciel naturalnie powstałej rasy kota domowego, wywodzi się z terenów Ameryki Północnej. Ten puszysty, półdługowłosy mruczek, zachwyca imponującym ogonem i wyrazistymi, rysimi pędzelkami na uszach. Ludzie uwielbiają tę rasę ze względu na przyjacielskie usposobienie, inteligencję, łagodność i cierpliwość.

Maine CoonMaine Coon Fot. Sergei Wing / Unsplash.com

Koty rasy Maine Coon mogą osiągać imponujące rozmiary. Długość ich ciała dochodzi nawet do 120 centymetrów, natomiast wysokość wynosi około 40 cm. Dorosłe kocury ważą średnio od około 5 do nawet 11 kg. Kotki są nieco mniejsze i ważą od 4 do 8 kg. Maine Coony występują w niemal wszystkich odmianach kolorystycznych.

Największe rasy kotów: kot syberyjski

Kolejnym domowym mruczkiem, który zwraca uwagę sporym rozmiarem, jest kot syberyjski. Jedna z największych ras naturalnych wywodzi się z mroźnej Syberii. Te piękne, towarzyskie mruczki są niezwykle inteligentne i mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Koty syberyjskie nie mają żadnych oporów, by wspiąć się na najwyższą szafkę w domu, dlatego zawsze warto pamiętać, o zapewnieniu im wysokiego drapaka i półek do skakania.

Kot syberyjski. Zdjęcie ilustracyjneKot syberyjski. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Dorosłe kocury syberyjskie osiągają około 30–35 cm wysokości, a ich masa ciała może wynosić od 5 do 8 kg. Drobniejsze kotki ważą zwykle do 6 kg. Koty syberyjskie występują w wielu umaszczeniach, a ich charakterystyczny, dziki wygląd sprawia, że trudno przejść obok nich obojętnie. Uwagę w wyglądzie tych zwierzaków zwraca również gęste, eleganckie, półdługie futro. 

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Największe koty domowe: kot bengalski

Największe koty domowe to także aktywne, ciekawskie koty bengalskie. Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania domowego mruczka z dzikim kotem bengalskim (Azjatycki Kot Lamparci). W ten sposób powstała nowa rasa kota domowego, wyróżniająca się oryginalnym, lamparcim rysunkiem na futrze.

Koty bengalskie - zdjęcie ilustracyjneKoty bengalskie - zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Koty bengalskie są niezwykle piękne, jednak również wymagające. Potrzebują sporo uwagi swoich opiekunów. Decydując się na zakup takiego kota, trzeba brać pod uwagę jego energiczność, ciekawskie usposobienie i dużą potrzebę ruchu oraz zabawy. Koty bengalskie potrafią stworzyć niezwykle silną więź ze swoim człowiekiem, jednak trzeba im poświęcić dostateczną ilość czasu. Wyróżniają się również inteligencją i chętnie uczą się sztuczek.

Dorosłe kocury rasy bengalskiej mogą ważyć od 5 do 8 kg. Kotki są mniejsze i ważą około 3-6 kg. Eleganckie koty bengalskie wyróżniają się krótką, jedwabistą sierścią, praktycznie pozbawioną podszerstka. Mają smukłe, długie, muskularne ciało, dodające im gracji. 

Największa rasa kota: kot Savannah     

Największe koty na świecie to między innymi dzikie serwale afrykańskie, od których wywodzi się jedna z hybrydowych ras kota domowego – Savannah. Koty o pierwotnym wyglądzie mogą osiągać wagę nawet do 12 kg – w zależności od tego, jaki jest stopień pokrewieństwa z afrykańskim potomkiem.

Kot Savannah. Zdjęcie ilustracyjneKot Savannah. Zdjęcie ilustracyjne istock / ajr_images

Koty Savannah wyróżniają się dzikim wyglądem i smukłą sylwetką. Ich futro mogą zdobić cętki lub pręgowanie. Dorosłe osobniki osiągają do około 30 centymetrów w kłębie. Rasa wyróżnia się dużą aktywnością, potrzebą ruchu i zabawy. W ich temperamencie można dostrzec cechy dzikich kuzynów.

Hodowla tych dziko wyglądających kotów budzi kontrowersje, a nieodpowiednia socjalizacja kociąt, jak i brak doświadczenia w opiece nad kotami hybrydowymi, mogą stać się przyczyną problemów behawioralnych tych zwierząt.

Koty Savannah uchodzą za rasę nieetyczną ze względu na konieczność krzyżowania kotów domowych z większymi, dzikimi serwalami (takie krzyżówki są ryzykowne i mogą zakończyć się śmiercią kotki w czasie krycia czy porodu). Rasa hybrydowa Savannah jest obecnie uznawana wyłącznie przez jedną międzynarodową organizację felinologiczną, TICA.      

Największa rasa kota domowego: Chausie         

Największe koty świata potrafią budzić podziw i pragnienie posiadania mniejszej wersji wspaniałego drapieżnika w swoim domu. Rozglądając się za rasami, podobnymi do dzikich kuzynów, warto zwrócić uwagę na koty Chausie.

Chausie. Zdjęcie ilustracyjneChausie. Zdjęcie ilustracyjne istock / tania_wild

Rzadka rasa hybrydowa powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem błotnym. Chausie, przypominające nieco miniaturowe pumy, mogą ważyć od 6 do 11 kg. To wysokie i duże koty, wyróżniające się mocną budową klatki piersiowej i atletyczną sylwetką. Ze względu na wyraźną obecność dzikiego pierwiastka ich natury, koty te nie są polecane niedoświadczonym opiekunom.  

Zobacz też: Najmądrzejsze rasy psów zna każdy, a jakie są najinteligentniejsze zwierzęta na świecie? Ranking naprawdę zaskakuje           

Więcej o:
Copyright © Agora SA