W ostatnich tygodniach pogoda w Polsce nie rozpieszcza i osoby, które miały nadzieję, że wraz z początkiem roku schowają grube płaszcze głęboko do szaf, porządnie się myliły. Termometry w wielu miejscach w kraju wskazują ujemne wartości, lecz - jak się okazuje - nawet w obliczu mroźnych dni można znaleźć powód do radości. Jeśli chcesz ten zimowy czas wspominać z utęsknieniem, mamy na to sposób. Wystarczy, że wykonasz spektakularną sztuczkę nazywaną efektem Mpemby.
Efekt Mpemby to bez wątpienia idealny przykład na to, że nauka może dostarczyć nam niezwykłych i zaskakujących zjawisk, które potrafią zachwycić niemal każdego. Polega on na szybszym zamarzaniu wrzącej wody w porównaniu do wody o niższej temperaturze. Wylewanie wrzątku generuje parowanie rozbitych kropelek wody, tworząc malowniczą chmurę pary. Co interesujące, choć już wielcy myśliciele, tacy jak Arystoteles czy Kartezjusz, opisywali to zjawisko, dopiero w 1963 roku uczeń szkoły średniej Erast B. Mpemba postanowił je zbadać i dokładnie opisać, dlatego dziś nazywamy je właśnie efektem Mpemby. Jak można wykonać spektakularne widowisko w warunkach domowych? To bardzo proste.
Zima to doskonały moment na to, aby eksperymentować z fascynującymi zjawiskami w zaciszu swojego domu, zwłaszcza na terenie zielonym. Jeśli pragniesz stworzyć piękną chmurę lodowej pary nad swoją głową, spróbuj wykonać wspomniany wcześniej efekt Mpemby, jednak pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach.
Na początku zagotuj czystą wodę w garnku, a następnie przygotuj odpowiednie naczynie z płaskim dnem. Ostrożnie wlej wrzącą wodę na przykład do miski, a potem przenieś się na zewnątrz. Znajdź dobre miejsce i wylej wodę nad sobą. Efekt, jaki uzyskasz, będzie zachwycający.
Pamiętaj, że termometr powinien pokazywać wartości poniżej zera, lecz co ważne, im niższa temperatura, tym bardziej wyraźny staje się efekt. Podczas wylewania wrzątku zachowaj szczególną ostrożność, aby nie narazić się na poparzenia. Warto poprosić kogoś bliskiego o wykonanie kilku zdjęć podczas tego fascynującego momentu, ponieważ lodowa chmura prezentuje się naprawdę imponująco na fotografiach.