Ranking największych miast Europy może wyglądać nieco inaczej w zależności od tego, jakie przyjmiemy kryterium. Tym razem skupimy się nie na powierzchni, a na populacji. Co więcej, w zestawieniu pod uwagę została wzięta liczba ludności w granicach administracyjnych jednostki. Wyniki mogłyby być jeszcze inne po uwzględnieniu liczby mieszkańców w okręgu miejskim i metropolitalnym. Na koniec przyjrzymy się, jak wypada Polska na tle innych państw Unii Europejskiej.
Według informacji, na które powołuje się Focus.pl, największym miastem w Europie jest Stambuł w Turcji, który ma aż 15,9 mln mieszkańców. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie jest to stolica państwa, ale miasto stanowi jego centrum kulturalne, handlowe i finansowe. Jednocześnie jest to jedyna metropolia na świecie, która znajduje się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Na miejscu drugim rankingu znalazła się stolica Rosji, Moskwa z 13,1 mln mieszkańcami. Podium zamyka Londyn, czyli stolica Anglii, którą zamieszkuje 8,8 miliona osób. Pełna dziesiątka prezentuje się następująco:
Tutaj należy również zauważyć, że dane dotyczące Kijowa pochodzą z początku 2022 roku, więc jego pozycja w zestawieniu mogłaby być obecnie inna ze względu na panującą w Ukrainie wojnę. Oczywiście Top 10 będzie wyglądać też inaczej, jeśli uwzględnimy przy tym tylko państwa Unii Europejskiej. Co ciekawe, okaże się wówczas, że Polska plasuje się zaskakująco wysoko.
Ranking największych miast UE możemy znaleźć na Wikipedii. Jakie metropolie wskoczyły do pierwszej dziesiątki po zmniejszeniu puli? Top 10 prezentuje się następująco:
Warszawa wskoczyła na miejsce siódme z miejsca 13. i jest to dość imponujący wynik. Wyprzedziła tym samym m.in. Pragę, Sofię czy Sztokholm.