Przekonaj się, jakie najstarsze zwierzęta na świecie zamieszkują morza i oceany. Ze wszystkich mieszkańców naszej planety, to właśnie organizmy wodne wyróżniają się prawdziwą długowiecznością. Sprawdź, które z morskich stworzeń należą do grona rekordzistów.
Jeżowiec Strongylocentrotus franciscanus
Jeżowce to kolczaste stworzenia wodne, na które można natrafić podczas urlopu nad skalistymi plażami. Datowanie metodą węgla radioaktywnego 14C pozwoliło ustalić, że te organizmy mogą dożyć nawet 200 lat.
Wal grenlandzki
Wieloryb grenlandzki to kolejne wodne zwierzę, które może żyć naprawdę długo. Imponujące wielkością ssaki, osiągające wagę do 100 ton, dożywają ponad 200 lat, co sprawia, że są najdłużej żyjącymi ssakami na Ziemi.
Karmazyn ostrooki
Wśród wodnych istot, które należą do zwierząt długowiecznych, znalazł się również karmazyn ostroboki. To głębinowa ryba skalna z rodzaju Sebastes, występująca u wybrzeży Japonii i Kalifornii. Szacuje się, że te stworzenia dożywają ponad 200 lat.
Cyprina islandzka (Arctica islandica)
Małża, będąca przedstawicielem tego gatunku, została oszacowana na 507 lat. Zwierzę wyłowiono w 2006 roku w pobliżu Islandii i nazwano je Ming. Niestety, mięczak nie przeżył badań, mających pozwolić ustalić jego wiek.
Rekin polarny (Somniosus microcephalus)
Wyjątkowy gatunek rekina, występujący głównie w wodach północnych, dożywa średnio 200 lat. Najstarszy znany okaz przekroczył jednak ten wiek niemal o połowę, stając się przy tym najstarszym znanym żyjącym kręgowcem – zwierzę miało 392 lata.
Gąbka Cinachyra antarctica
Gąbki to wodne, beztkankowe zwierzęta wodne, zaliczane do jednych z najstarszych organizmów wielokomórkowych, które pojawiły się na Ziemi. Te fascynujące stworzenia zaskakują długowiecznością – gąbka Cinachyra antarctica może żyć nawet 1550 lat, jednak to nie do niej należy pierwsze miejsce na podium.
Gąbka Anoxycalyx joubini
Gąbka Anoxycalyx joubini to jedna z największych gąbek na świecie. Ten niesamowity gatunek, występujący w głębinach wód Antarktydy, jest w stanie przetrwać około 15 000 lat. Sekretem długowieczności tych stworzeń są warunki, w których żyją – stałe ciśnienie i ekstremalnie niskie temperatury spowalniają ich wzrost i procesy biologiczne.
Najstarsze znane zwierzę na ziemi, które nadal żyje? Jest nim niezwykły lądowy żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea) – Jonathan. To sympatyczny mieszkaniec terenu rezydencji gubernatora Wyspy Świętej Heleny, zlokalizowanej nieopodal Afryki Zachodniej. Zwierzę może mieć ponad 192 lata! Imponujący wiek tego osobnika udało się oszacować dzięki fotografii, która została wykonana między 1882 a 1886 rokiem. Umowną datą urodzenia gada, jest rok 1832, dokładna data jego narodzin nie jest jednak znana.
Jonathan, będący najstarszym znanym żyjącym żółwiem na Ziemi, uwielbia wygrzewać się na słońcu i wciąż jest energicznym zwierzakiem. Choć stracił już węch i słuch, to jego opiekunowie dbają o to, by był doglądany przez lekarzy weterynarii i regularnie go dokarmiają. Olbrzymi żółw lubi ucinać sobie dłuższe drzemki, gustuje też w marchewkach, jabłkach i kapuście. Zwierzak, cieszący się popularnością wśród mieszkańców wyspy, może liczyć na towarzystwo trzech innych przedstawicieli swojego gatunku: Emmy, Davida i Freda.
Najstarsze zwierzęta na świecie potrafią zaskakiwać. Niektóre z nich mają też wyjątkowe umiejętności, dzięki którym mogą… uchronić się od śmierci! Mowa tu o niezwykłej meduzie – Turritopsis dohrnii, posiadającej zdolności wielokrotnego odwracania procesu starzenia. Sprawia to, że gatunek uznawany jest za teoretycznie nieśmiertelny.
Niezwykła meduza Turritopsis dohrnii to bardzo niepozorne stworzenie. Mierzy niecałe pół centymetra średnicy i ma galaretowate, przezroczyste ciało. Wyjątkowe żyjątko w początkowym etapie życia jest larwa (tzw. panula), która dryfuje w wodzie. Następnie przemienia się w polipa i przyczepia się do morskiego dna bądź do skały. Kolejnym etapem jej życia jest dorosła meduza, zdolna do rozmnażania. Kiedy jednak zaczyna brakować jej pożywienia lub odnosi uszkodzenia ciała, zwierzątko wykorzystuje swoje niespotykane zdolności, aby cofnąć się do stadium polipa. Meduza redukuje przy tym swoje komórki do form zarodkowych.
Te malutkie, wyjątkowe żyjątka występują głównie u wybrzeży Japonii oraz w Morzu Śródziemnym. Można jednak spotkać je również w innych częściach świata, lecz w dużo mniejszych skupiskach. Niestety, ze względu na niewielkie rozmiary, meduzy w swoim naturalnym środowisku często padają ofiarą innych morskich zwierząt.
Zobacz też: Najdroższy koń świata jest wart dużo więcej niż kilka luksusowych jachtów