To równanie jest wyjątkowo podchwytliwe. Czy zauważysz istotny szczegół? Wielu ma z tym problem

Podchwytliwe działania matematyczne często pojawiają się na różnych stronach internetowych i mediach społecznościowych. Często stają się tematem gorących dyskusji użytkowników, którzy spierają się o prawidłowy wynik. Zazwyczaj chodzi o kolejność wykonywania działań, choć tym razem jest tu haczyk.

Matematyka jest przedmiotem, którego wielu uczniów wręcz nie znosi. Dziedzina ta wymaga ścisłego kierowania się zasadami i popełnienie nawet drobnego błędu może skutkować niewłaściwym wynikiem. To z kolei rodzi frustrację i poczucie zmarnowanego czasu. Mimo to zagadki matematyczne dla dorosłych niezmiennie przyciągają naszą uwagę, choć wydawać by się mogło, że przerobiliśmy już wszystkie możliwości. Co zatem poruszyło internet tym razem?

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Trudne zagadki matematyczne dla dorosłych i ich popularność. Okazja, by rozruszać umysł

Wspomniane zagadki matematyczne dla dorosłych w zasadzie nie do końca są zagadkami, a po prostu równaniami matematycznymi, które są nieco bardziej podchwytliwe. Sprawiają problem przede wszystkim osobom, które od czasów szkolnych nie miały wiele wspólnego z matematyką. Oczywiście nie musi to wcale przekładać się na inne umiejętności. W końcu nieużywany język obcy z czasem też zapominamy i niegdyś dobrze znane zasady gramatyki nagle stają się niejasne. Mimo to, gdy widzimy w internecie pozornie proste działanie, często postanawiamy podjąć wyzwanie jego rozwiązania. Te natomiast są tak konstruowane, aby prosty błąd prowadził do otrzymania niewłaściwego wyniku, a stąd już tylko krok do dyskusji na temat zasad matematycznych i prawidłowej metody. Podchwytliwość nie musi jednak ograniczać się do kolejności wykonywania działań. Warto pamiętać, że w matematyce liczą się najmniejsze szczegóły.

Jaka jest kolejność wykonywania działań? W matematyce liczy się każdy szczegół

Działanie, przez które wiele dorosłych drapie się po głowie tym razem to: -9^2+81. Choć potęgowanie może być nieco bardziej onieśmielające po długiej przerwie niż mnożenie czy dzielenie, to tu na szczęście podnosimy tylko do potęgi drugiej, więc nie powinno być z tym problemu. Reszta idzie także prosto i już wkrótce część osób może otrzymać wynik 162. Niestety jest on błędny. Dlaczego? Ponieważ do jego otrzymania musielibyśmy uwzględnić nawias, a zatem równie wyglądałoby: "(-9)^2+81". Brak nawiasu przy potęgowaniu oznacza, że mnożymy w sposób "9 x 9", a nie "-9 x -9". Mając to na uwadze, prawidłowa odpowiedź w omawianym przypadku wygląda następująco:

-9^2 + 81 = -81 + 81 = 0

Jak więc widać, diabeł tkwi w szczegółach. Warto tę zasadę zapamiętać na przyszłość. Być może dzięki temu pokonamy następną podchwytliwą "zagadkę".

Więcej o: