Czym są listening bary? To muzyka gra tam główną rolę. Generacja Z wprowadza je na rynek

To nie jest typowe miejsce na drinka i wieczór ze znajomymi. Tam na pierwszym miejscu stawia się muzykę. Jeśli chcesz poznać nowych wykonawców i zakochać się w nieznanych dotąd dźwiękach, idź do listening barów. Generacja Z właśnie odkrył czar tych wyjątkowych lokali.

W Polsce niemalże w każdym mieście znajduje się kilka lokali, w których można spędzić czas ze znajomymi przy ulubionym drinku lub innym napoju alkoholowym. Są także bary jazzowe, które oferują też koncerty mniej znanych wokalistów. Mało jest jednak takich miejsc, gdzie muzyka gra rolę pierwszoplanową, a jedzenie i napoje stanowią jedynie tło. Czym są tzw. listening bary? W Polsce jeszcze mało kto o nich słyszał.

Zobacz wideo Album muzyczny, którego mógłbyś słuchać do końca życia to? [SONDA]

Czym jest listening bar? Generacja Z "odkopała" te nietypowe miejsca

Listening bary, zwane także barami audio lub barami odsłuchowym, zyskują coraz większą popularność za granicą. Swoje początki miały w Japonii, gdzie w latach 50. XX wieku powstały lokale typu "jazz kissa". Były to kawiarnie, w których klienci mogli posłuchać jazzu i podyskutować na temat muzyki. Trend ten przeszedł później do Stanów Zjednoczonych, a następnie do kilku europejskich miast. Obecnie listening bary przeżywają odrodzenie, a wszystko za sprawą generacji Z, która doceniła urok płyt winylowych. Obecnie do tego typu miejsc chodzi się głównie po to, by posłuchać muzyki i odkryć nowych wykonawców. Lokale różnią się od standardowej gastronomii przede wszystkim ilością i jakością sprzętu audio. Jest go nie tylko dużo, ale przede wszystkim są to urządzenia wysokiej jakości, m.in. porządne kolumny, wzmacniacze i gramofony. Znajdziesz tam także ogromne kolekcje płyt, a co pewien czas zaprasza się specjalnych gości, np. muzyków i DJ-ów.

Jak się zachować w barze audio? Pamiętaj o innych gościach

Choć opis może sprawiać wrażenie, jakby do listening barów chodzili sami audiofile z wykształceniem muzycznym, to w rzeczywistości może tam wejść każdy i cieszyć się poznanymi utworami. Trzeba jednak pamiętać o pewnych nieformalnych zasadach, aby każdy gość mógł w pełni korzystać z uroków tego miejsca. To, że listening bar nie jest typowym lokalem z piwem, nie oznacza, że nie można niczego zjeść ani wypić. Menu jest jednak ograniczone, ponieważ to nie kuchnia jest tam najważniejsza. Do baru odsłuchowego można też przyjść większą grupą, jeśli chcemy spędzić czas z przyjaciółmi, jednak należy pamiętać o tym, by rozmowy i śmiechy nie zdominowały całego wnętrza. Warto mieć na uwadze innych gości, którzy chcą poznać nowe utwory i wykonawców. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA