Tyle pączków musielibyśmy zjeść, żeby przytyć jeden kilogram. Liczymy kalorie na tłusty czwartek

Ile kalorii ma jeden pączek? Na to pytanie próbuje sobie dziś odpowiedzieć z pewnością duża liczba osób. Okazuje się, że spalenie przekąski może nie być takie łatwe, jak nam się wydaje. Sprawdźmy, czy da się przytyć nawet kilogram podczas tłustego czwartku i ile kcal mają poszczególne słodycze.

Jak co roku tłusty czwartek jest doskonałą okazją do kupienia lub przyrządzenia przepysznych pączków. Ilość różnych konfitur, polew i ciast sprawia, że mamy ogromną ochotę spróbować jak największą ilość słodyczy. Czy jeden dzień obżarstwa sprawi, że cała nasza dieta pójdzie na marne? Zobacz, czy to w ogóle możliwe, by przytyć nawet kilogram podczas popularnego święta.

Zobacz wideo Test najdroższych pączków w Warszawie. "Tak wygląda ponad 120 złotych"

Ile kcal ma pączek z lukrem, a ile pączek z pudrem? Okazuje się, że naprawdę sporo 

Tradycyjny pączek jest przyrządzany z użyciem drożdży, jajek, mleka i mąki pszennej. Smaży się go na głębokim tłuszczu, a na koniec polewa lukrem lub posypuje cukrem pudrem. Istnieją również warianty, zakładające nadziewanie słodycza marmoladą, czekoladą lub budyniem. Już sam opis daje nam do myślenia, że jest to wyjątkowo kaloryczna przekąska. Nic się jednak nie stanie, jak zjemy ją raz do roku, prawda? Warto jednak wiedzieć, ile dokładnie kalorii ma pojedynczy pączek. Dzięki temu rozplanujemy sobie naszą codzienną dietę. Zwykły, tradycyjny wypiek bez nadzienia, ważący około 60 gramów, będzie miał w przybliżeniu 200 kalorii. Pączek z lukrem z kolei może mieć już nawet o 150 kcal więcej.

Przykładowo przeciętne słodkości z cukierni też będą zamykały się w okolicach 300 kalorii. Jeśli więc zjemy jednego pączka z różą i cukrem pudrem, będziemy musieli spalić co najmniej 250 kilokalorii, co równa się 45 minutom treningu aerobowego lub pół godziny intensywnego pływania. Najlepiej w całym zestawieniu prezentują się faworki. Jedna sztuka ma bowiem 87 kcal. Jak jednak możemy się domyślić, na jednym nie poprzestaniemy. Załóżmy, że chcieliśmy w tłusty czwartek zaszaleć i zjedliśmy kilka pysznych pączków. Czy to możliwe, że przytyjemy przez to kilogram, a może nawet jeszcze więcej? Sprawdźmy.

Ile pączków trzeba zjeść, by przytyć kilogram? Znamy odpowiedź na to pytanie. Może zaskoczyć

Według wyliczeń dietetyków jest możliwość przybrania na wadze nawet kilogram po sutym tłustym czwartku. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób zjedzenie takiej ilości pączków będzie nie lada wyzwaniem. Okazuje się, że aby przytyć mityczny kilogram, musielibyśmy spożyć minimum siedem tysięcy dodatkowych kalorii. Jest to równowartość 25 pączków polanych lukrem i wypełnionych nadzieniem. Jak widać, większość z nas nie ma się czym martwić. Warto jednak mimo wszystko zachować umiar, a dla własnego zdrowia spróbować spalić nadmiarowy tłuszcz i cukry proste. Wystarczy jednak dwugodzinny spacer i spokojnie pozbędziemy się nadprogramowych kalorii z jednego pączka. Zanim damy się ponieść szaleństwu, pamiętajmy także, że pączek pączkowi nierówny. Jeśli sami nie mamy czasu, by przyrządzić wypieki, starajmy się kupować takie, które zostały wykonane z wysokiej jakości składników i nie zawierają niepotrzebnych ulepszaczy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA