Dlaczego koty liżą nas po twarzy i rękach? Jest kilka teorii. "Lizanie pozwala im to sprawdzić"

Dlaczego kot mnie liże? Jeśli masz obok siebie puchatego przyjaciela, to pewnie w twojej głowie pojawiło się to pytanie. Odpowiedź na nie nie jest prosta. Okazuje się, że takie zachowanie może mieć trzy źródła. Dr David Sands, psycholog zwierząt, postanowił podzielić się swoimi teoriami.

Zachowania naszych kotów bywają rozczulające, urocze, a niekiedy bardzo dziwne. Wiele z nas zastanawia się, dlaczego nasze pupile liżą nas po twarzy oraz innych częściach ciała. Ekspert przyjrzał się tej sprawie i wysnuł trzy teorie. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Co to znaczy, jeśli kot mnie liże? Ekspert wskazał kilka możliwości

Koty, szczególnie te domowe, prowadzą niezwykle komfortowe życie, o którym my możemy tylko pomarzyć. Kilkanaście godzin snu przerywają im wyłącznie posiłki, zabawa, obserwacja świata zza szyb, niekiedy spacer i oczywiście pielęgnacja. Mruczki słyną ze swojego zamiłowania do higieny. Z badań wynika, że aż osiem procent swojego czasu na jawie poświęcają na pielęgnację futerka. Warto pamiętać, że czynność ta nie służy wyłącznie dbaniu o czystość. Ważny jest także aspekt społeczny, koty w ten sposób nawiązują ze sobą więź. Jednak czasem nasz pupil, zamiast futerka lub innego mruczka zaczyna lizać nas. Co chce nam w ten sposób powiedzieć? Jest kilka teorii. 

Czy to źle, że kot liże cię po twarzy? Może chcieć ci powiedzieć coś bardzo ważnego 

Nie istnieje jedna przyczyna, dla której koty liżą ludzi. Pojawiły się natomiast trzy teorie wyjaśniające takie zachowanie. Jedna z nich dotyczy zaufania. Według niej mruczek, który "pielęgnuje" skórę opiekuna pokazuje, że nie uważa go za swoją konkurencję i mu ufa. Dr David Sands, ekspert w dziedzinie psychologii zwierząt twierdzi, że ten rodzaj lizania jest podobny do tego między kotami, który polega na wzajemnej pielęgnacji. 

Kot nauczy się tego od swojej matki, gdy jest bardzo młodym, niewidomym i głuchym kociakiem. Zasadniczo chodzi o oczyszczenie kociaka i wzmocnienie więzi społecznych. Ze względu na matczyne pochodzenie dorosłe koty będą lizać tylko te koty, którym ufają i z którymi nie stanowią konkurencji. I to ufne zachowanie podczas pielęgnacji może zostać przeniesione na człowieka.

- powiedział cytowany przez portal sciencefocus.com, dr David Sands ekspert w dziedzinie psychologii zwierząt. Jak widać, takie zachowanie kota powinno nas cieszyć, ponieważ świadczy o dużym przywiązaniu mruczka do nas. Jednak to niejedyna teoria.

Dlaczego kot liże moją rękę? W ten sposób zbiera informacje 

Kolejne założenie mówi o zbieraniu przez kota informacji biochemicznych z naszej skóry. Brzmi skomplikowanie? W skrócie chodzi o to, że kot interesuje się naszym zapachem np. tym, co mieliśmy w rękach. 

Kocie kubki smakowe są niezwykle wrażliwe,  potrafią wyczuć zapach naszej skóry, który może zawierać wydzielinę feromonów innych zwierząt. Może być też tak, że masz na dłoni sól, krem nawilżający lub cokolwiek, co właśnie zjadłeś. Dla kotów są to ciekawe zapachy i lizanie pozwala im to sprawdzić

- podkreśla dr Sands. Ostatnia z teorii dotyczy posiadania. Mówi ona o tym, że kot nas liże, aby zaznaczyć, że należymy do niego. Podobnie wygląda to przy ocieraniu się mruczków o nasze nogi czy inne części ciała. W ten sposób chcą zostawić na nas swój zapach.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA