Pisanka to jeden z najważniejszych symboli świąt. Jak dziś pielęgnujemy wielowiekową tradycję?

Pisanka wielkanocna to nieodzowny symbol świąt Wielkanocnych. Malowanie pisanek wielkanocnych ma bardzo długą tradycję. I choć dziś zwyczaj ten jest celebrowany w nieco inny sposób, to nadal pozostaje jednym z najważniejszych elementów przygotowań do świętowania Wielkanocy.

Pisanki wielkanocne dawniej i dziś 

W dzisiejszych czasach pisanki wielkanocne w okresie przedświątecznym są wszechobecne na półkach sklepowych i lokalnych straganach. Co ciekawe, mogą one być wykonane z różnych materiałów i często pełnią funkcję dekoracyjną w naszych domach. Pisanka ma jednak ukrytą głęboką symbolikę. Kolorowe jajka wielkanocne są obowiązkową pozycją w koszyczkach wielkanocnych, z którymi ruszamy do kościołów w Wielką Sobotę. Warto więc wiedzieć, że jajko to symbol życia i odrodzenia.

PisankiPisanki Fot. lena1 / Pixabay.com

Dziś zwyczaj wspólnego malowania pisanek wielkanocnych jest wciąż żywy i jest traktowany jako wyjątkowa forma wspólnego spędzania czasu. W dawnych czasach malowanie jajek odbywało się w Wielki Piątek i była to czynność zarezerwowana dla młodych dziewcząt. Z malowaniem pisanek wiązał się pewien rytuał. Kiedyś wierzono, że woda, w której gotowały się jajka na pisanki, ma wyjątkowe właściwości, dlatego przemywano nią twarz i włosy. Panowała również tradycja, zgodnie z którą w Poniedziałek Wielkanocny najpiękniejsza pisanka wielkanocna przygotowana przez pannę, trafiała do rąk wybranego przez nią kawalera. 

Pisanki wielkanocne - wzory i najpopularniejsze metody przygotowania 

W jaki sposób przygotowywane są pisanki wielkanocne? Wzory ręcznie zdobionych jajek cieszą nasze oczy i wprawiają w zachwyt. W dzisiejszych czasach mianem "pisanek wielkanocnych" określamy wszystkie udekorowane jajka, jednak kiedyś terminologia była uzależniona od metody przygotowania. Podążając tradycyjną nomenklaturą, można wyróżnić m.in.: 

  • kraszanki - to jajka barwione metodą naturalną na jednolity kolor;
  • drapanki - to zabarwione jajka, na których - jak nazwa wskazuje - wydrapywane były różne wzory;
  • nalepianki - to jajka dekorowane kawałkami kolorowego papieru. 
Zobacz wideo Wielkanocne smocze jaja - idealne dla fanów "Gry o tron"

Pisanki wielkanocne ręcznie robione - mistrzostwo wprawy i precyzji

Pisanki wielkanocne ręcznie robione od zawsze wzbudzają największe zainteresowanie. Przygotowanie ich metodą hołdującą tradycji jest wyzwaniem i wymaga nie lada wprawy. Jedną z najpopularniejszych dawnych metod zdobienia pisanek wielkanocnych, jest użycie do tego wosku pszczelego. Za pomocą różnych przyrządów (np. szpilki, słomki) na jajko nanoszono rozgrzany wosk pszczeli, którym "malowano" wzór na skorupce. Gdy cała pisanka wielkanocna była pokryta pożądanym wzorem, wówczas jajko zanurzano w przygotowanym wcześniej barwniku, a następnie usuwano z niego wosk. Miejsca, które były wcześniej pokryte woskiem, nie ulegały zabarwieniu i tworzyły oryginalny deseń. 

Pisanki wielkanocne ręcznie robione. Zdjęcie ilustracyjnePisanki wielkanocne ręcznie robione. Zdjęcie ilustracyjne istock / Tetiana Strilchuk

Wzory - pisanki wielkanocne. Sposoby barwienia jajek wielkanocnych 

Wiemy już, w jaki sposób można uzyskać na jajkach wyszukane wzory. Pisanki wielkanocne w dzisiejszych czasach można barwić gotowymi barwnikami spożywczymi, ale warto sięgnąć również po produkty, które pozwolą uzyskać oryginalny kolor w sposób naturalny. Jakie składniki przydadzą się do barwienia jajek? 

  • w uzyskaniu koloru brązowego pomocne będą łupiny cebuli;
  • kolor żółty można uzyskać przy użyciu kurkumy;
  • czerwona kapusta zalana octem sprawi, że skorupki będą miały niebieskie zabarwienie;
  • różowe pisanki wielkanocne uzyskamy dzięki burakom;
  • szpinak bądź młody owies ułatwią przygotowanie pisanki wielkanocnej w kolorze zielonym;
  • używając suszonych jagód, na pisankach wielkanocnych uzyskamy kolor granatowy. 

Warto też wiedzieć, że w dawnych czasach pisanki wielkanocne barwiono m.in. za pomocą kwiatów bławatka (kolor niebieski) oraz kwiatów malwy (kolor fioletowy).

Pisanki wielkanocne ze styropianu - wzory współczesne

Współcześnie dużą popularnością cieszą się także pisanki wielkanocne ze styropianu. Wzory, jakie można na nie nanieść, są ograniczone jedynie przez wyobraźnię twórcy. Jajka wielkanocne ze styropianu można ozdobić m.in. kolorowymi wstążkami i włóczką. Co więcej, pisanki ze styropianu przygotowane przez dzieci często zdobią cekiny, a także gotowe elementy filcowe nawiązujące do symboliki Wielkanocy (np. bazie, żółte kurczaki i zające wielkanocne).

Pisanki wielkanocne. Zdjęcie ilustracyjnePisanki wielkanocne. Zdjęcie ilustracyjne istock / Abrada

Przygotowywanie pisanek wielkanocnych ze styropianu często jest praktykowane w przedszkolach i szkołach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać je także w domu. Z pewnością będzie to świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu i rozmowy o świętach Wielkanocnych. 

Zobacz też: Karkówka pieczona w taki sposób zawsze wychodzi miękka i soczysta. To są sekrety starszych ludzi

Więcej o:
Copyright © Agora SA